featured

“BAĞIMSIZ YARGI YOKSA, BAĞIMSIZ AVUKATLAR VAR”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuk Komisyonu (TÜBAKKOM), İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çekilme kararını hukuka uygun bulunarak iptal davasının reddedilmesine tepki göstererek; “Başta kadınlar olmak üzere tüm yurttaşların kişi hak ve özgürlüklerini, hukuk güvenliğini ortadan kaldırmaya yönelik ağır bir hak ihlalidir” ifadelerine yer verildi.

Edirne Barosu, Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuk Komisyonu (TÜBAKKOM)’un yayınladığı açıklamayı paylaşarak; Danıştay 10’uncu Dairesi’nin oy çokluğuyla İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin çekilme kararını hukuka uygun bularak iptal davasını reddetmesine tepki gösterdi.
Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuk Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından yapılan açıklamada “Türkiye Cumhuriyeti’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesine ilişkin 19.03.2021 tarih ve 3718 sayılı Cumhurbaşkanı Kararına karşı açılan iptal davalarına ilişkin olarak Danıştay 10. Dairesinin oy çokluğuyla vermiş olduğu red kararı siyasallaşmış yargının demokratik hukuk devletine vurmuş olduğu en ağır darbelerden biridir. Zira artık ortada bir güçler ayrılığı rejimi değil, çoğulculuğu dışlayan, tekleştirici, otokratik güçler birliği rejimi hüküm sürmekte, bu karar da bunu ifşa etmektedir.

Söz konusu karar, Türkiye’de kadın mücadelesinin en önemli dayanaklarından biri ve kadınların her türlü şiddete karşı koruma kalkanı olan İstanbul Sözleşmesini yürürlükten kaldırırken aynı zamanda Anayasayı da ayaklar altına almıştır. Lakin bu karar Anayasamızın 90. ve 104. Maddeleri yok sayılarak, yasama makamı olan TBMM tarafından onaylanarak uygun bulunmuş kanun hükmünde bir temel insan hakları sözleşmesinden Yürütmenin kararı ile çekilmenin önünün açılması demek olacaktır ki; bu, milletin iradesinin gaspı ile milli iradenin tek kişinin keyfiyetine teslim edilmesi demektir. Yürütmeye tanınan bu yargı denetiminden yoksun, sınırsız takdir yetkisi, başta kadınlar olmak üzere tüm yurttaşların kişi hak ve özgürlüklerini, hukuk güvenliğini ortadan kaldırmaya yönelik ağır bir hak ihlalidir.

TÜBAKKOM olarak her koşulda demokratik hukuk devletini savunmaya devam edeceğimizi, İstanbul Sözleşmesinden ve kadın hakları mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi kamuoyuyla bir kez daha paylaşıyor ve bir kez daha hatırlatıyoruz “Ankara’da yargıçlar yoksa Türkiye’nin 81 ilinde ülkenin mağdur kadınlarını savunacak Avukatlar var” ifadelerine yer verildi.

NE OLMUŞTU?

Türkiye, Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nden AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Mart 2021’de imzaladığı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çekilmişti.

Bu karar 23 Mart 2021 Pazartesi günü Avrupa Konseyi’ne de bildirilmişti.

Çekilme kararının ardından kadın örgütleri ve barolar başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ile siyasi partiler kararın iptali için Danıştay’a dava açmıştı. Davalar Danıştay 10. Dairesi’nde görülüyordu.

Danıştay, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını hukuka uygun bulmuş, Danıştay 10. Daire, 3’e karşı 2 oyla iptal davasını reddetmişti.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“BAĞIMSIZ YARGI YOKSA, BAĞIMSIZ AVUKATLAR VAR”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin