featured

Ayçiçeğinde Beklenti 17 Lira

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TMMOB Ziraat Mühendisleri Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, ayçiçeğinde fiyat beklentisinin 15 lira artı 2 lira destekle 17 lira olarak beklediklerini söyledi.
TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, düzenlediği basın toplantısında, “Bizim üreticiler adına talebimiz ton başına 15 bin lira artı 2 bin lira prim desteği. Üreticinin 17 bin liradan ürününü satmasını istiyoruz” dedi.
Çayır tırtılının oluşmasının sebebinin, üretici çok masraf yapmamak için gerekli ilaçlama ve derin sürümü yapmadığından kaynaklandığını kaydeden TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası  Yanılmaz; “Trakya’da geçtiğimiz gün çayır tırtılı ile karşı karşıya kaldık. Bakanlığımız ne kadar zarar vermeyeceğini açıklasa da Kırklareli ve Tekirdağ illerinde çok yaygın bir şekilde görülmekte. Edirne ilimizin Süloğlu köylerinin bazılarında görülmekte. Bazı bölgelerimizde zararın yüzde 40’a kadar olacağını tahmin ediyoruz. Çayır tırtılı yeterli zirai ilaç atamamaktan da kaynaklanıyor ve fazla masraf edip derin sürüm yapılmamaktan da kaynaklanabiliyor. Derin sürüm yapılmayan bölgelerde daha fazla çayır tırtılı görüldü.”dedi.
Yanılmaz; “Bakanlığımız ayçiçeğin bu yılkı rekolte tahminini 2 milyon 550 bin ton olarak açıkladı. Fakat bu çayır tırtılından sonra böyle bir rakam olacağını sanmıyorum. Türkiye’de Ayçiçek üretimi 2 milyon 100 bin ton civarında Türkiye’nin kendi kendini karşılama oranı önceki yıllarda yüzde 78 iken şuan bu rakam %60’lara kadar düştü. Geçen yılki ithalat raporlarında bunu çok net bir şekilde görebilir.
İlimizde hasat dönemine giriyoruz ama çiftçinin fiyat beklentisi gündem de. Yıllardır ayçiçeği ile buğdayı kıyasladığımızda bire iki gibi bir fiyat. Buğday da verilen fiyat ofis tarafından 7.45 kuruş. Ayçiçeğinde bire iki oranladığımızda 15lira artı 2 lira da destek olarak bizim beklentilerimiz.
Biz tonunu 15 bin lira artı 2 bin lirada destekle toplamda tonuna 17 bin lira bir fiyat beklentimiz var. Adana’da hasat başladı ulusal düzeyde bir fiyat açıklanmadı fakat diğer birliklerinde Trakya Birliğin fiyat açıklamasını beklediğini düşünüyoruz ama Trakya Birlikten de 12-13 lira gibi bir fiyat oluşacağını tahmin ediyoruz. Mayıs ayında ayçiçeği borsada 13 liradan işlem görmüştü bu fiyatın doğrultusunda fiyatın açıklanacağı düşünüyoruz.
Girdilerde ki, mazot ve tohumda ki hızlı artış önümüzde ki yıl artışları ile şimdiden karşı karşıya gelirse üretici bu fiyattan önümüzde ki günlerde bu fiyattan memnun olmayacaktır. Desteklerin gününde ve zamanında ödenmesi üretici için önemli. TMO mahsullerini teslim eden üreticilerimizin desteklerini zamanında alır diye bekliyoruz”dedi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ayçiçeğinde Beklenti 17 Lira

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin