service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Barosu, Adalet Bakanlığı tarafından  2019’da açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı’nda, kamu avukatlarının çalışma esaslarına ve özlük haklarına yönelik iyileştirme yapılacağına ilişkin söz vermesinin ardından  ardından herhangi bir iyileştirme yapılmamasına tepki gösterdi.

Edirne Barosu’na kayıtlı avukatlar Edirne Adalet Sarayı’nın önünde basın açıklaması düzenledi.Basın açıklamasını Edirne Barosu Başkan Yardımcısı Avukat Aygün Ulubey Ergüden okudu.

Ergüden, “Maaş ve özlük haklarının yetersiz olması sebebiyle kamuda avukat sayısının günden güne azalmakta olduğu ve kamu avukatların statüleri ve özlük haklarının yeniden düzenlenerek kamuda görev yapan avukatların sorunlarını çözülmesi gerekir. Verilen sözlerin üzerinden seneler geçmiş, yargı reformu kapsamında 6 yargı paketi çıkarılmış fakat kamu avukatlarına dair hiçbir düzenleme yapılmamış, TBMM’den geçerek yasalaşan 7. yargı paketinde de kamu avukatlarına yer verilmemiştir” ifadelerine yer verdi.

Ergüden açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Kamu avukatları yargı önünde yürütmenin temsilciliğini yapmakta, davalarda devleti savunup devlet yararını korumak için çalışmakta, idarenin iş ve eylemlerinin hukuka uygun olması ve kamu hizmetlerinin hukuki anlamda güvenirliğinin sağlanması için çaba sarf etmektedir. Tüm bu sözlere karşılık bugün kamuda çalışan avukatlar adına bizlerin de bir sözü var. 17 yıl önce hakim ve savcılarla aynı mali haklara sahip olan kamu avukatları gelinen noktada mahkeme yazı işleri müdürü, eğitim düzeyinin eşit olduğu hakim ve savcı maaşından çok daha düşük bir maaş karşılığında, yüksek mesleki sorumluluk ve ağır iş yükü altında çalışır hale gelmiştir. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ana sorunu kamu avukatlarının vekili olduğu idarenin teşkilat yapısına entegre edilmesi, yeknesak bir teşkilat yapısının bulunmamasıdır. Bu sorun ancak tüm kamu avukatlarının tek çatı altında toplanması ve 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda olduğu gibi kendi teşkilat yasalarına sahip olmaları ile çözülebilecektir. Kamuda çalışan meslektaşlarımızın kendi teşkilat kanunları ile tek çatı altında toplanmaları kapsamlı bir mevzuat değişikliği gerektirdiğinden gelinen bu aşamada mali haklarının düzeltilmesi bir nebze olsun yaralarına merhem olacaktır.”

Kamuda çalışan meslektaşlarımızın ek göstergeleri 5400’e yükseltilmesi gerektiğini savunarak şunları söyledi:”Özel hizmet tazminatı ve ek ödeme oranları artırılmalı, 659 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 20.000 gösterge rakamı üzerinden ödenecek bir ek tazminat maddesi eklenmeli, emekli olacak meslektaşlarımızın hakları da gözetilerek 20.000 gösterge rakamı üzerinden ödenecek ek ödeme Emekli Sandığı Kanunu’na eklenmeli, vekalet ücretinin tamamı Avukatlık Kanunu gereğince avukata ait olmalı ve tavan uygulamasına son verilmelidir” “Makbule TUNÇ

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AVUKATLARIN SÖZÜ VAR!-VİDEO HABER

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin