featured

Alevi-Sünni Özbeöz Kardeştir, Ayrım Yapan Kalleştir”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, son günlerde Cem Evleri’ne yapılan saldırılara dikkat çekerek  Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için kaos ortamı yaratmak ve kardeşi kardeşe düşürmek için oyun oynandığını söyledi.Tezcan, “Alevi-Sünni özbeöz kardeştir, ayrım yapan kalleştir” dedi.
MHP İl Başkanı Tercan, Cem Evi’ni ziyaretlerinde kendilerine gösterilen ilgi ve alakaya teşekkür ettiği açıklamasında, “Türkiye’de Alevi-Sünni kavgası çıkarmaya çalışmak emperyalizm laboratuvarlarının yıllardır en gözde planları arasındadır. 1980 öncesi Alevi-Sünni kavgası çıkarmak için kanlı tezgahları defalarca denediler. 1990 sonrası da bu plandan asla vazgeçmediklerini gösterdiler” diyerek şunları kaydetti:
“Alevi vatandaşlarımızın kapısına kırmızı boyayla çarpı işareti çizmek, Cem evlerine çeşitli aralıklarla saldırılar düzenlemek güncelliğini hiç kaybetmedi. Emperyalizm odakları ve içimizdeki uşakları bu planı hep ellerinin altında tutuyor.
Alevi-Sünni çatışması çıkarmak için, birileri düğmeye basmış olup, ülkemizde kaos ortamı yaratmak ve kardeşi kardeşe düşürmek ve kırdırmak için her türlü bizans oyunu oynuyorlar. MHP ve Ülkücü camia olarak bu bölücülere fırsat vermeyeceğiz. Çünkü; Alevi-Sünni özbeöz kardeştir, ayrım yapan kalleştir…
Alevi vatandaşlarımız ve kardeşlerimiz; Öyle güzel insanlar ki, gülünce çiçekler açar yüzlerinde, konuşunca bal akar dudaklarından. Özleri sözlerine kefildir. Kalpleri temiz, vicdanları pektir… Güzellik ve iyilik kötülüğü mutlaka yenecektir!
Onlar; Sarıkamış’da zemheri de, Çanakkale’de dört mevsimde, Millî Mücadele de’ ise her Cephede’dirler… Karadeniz’de ‘Çepni’, Doğuda ‘Türkmen’, Ege’de ‘Tahtacı’, Anadolu’da kimi zaman ‘Aşiret’, Ecek kimi zaman ‘Kızılbaş’, kimi zaman da ‘Alevi’ dediklerimiz Türk’ün özbe öz ‘Oğuz Boyu’ndan olan güzide insanlardır. Hz Muhammed’i ‘Peygamber”, Hz. Ali’yi ‘Pir’, On İki İmamı ‘Düstur’, Ehlibeyti ‘Şiar’ edinmişlerdir.
Düşüncelerinde, sosyal ve içtimai yaşantılarında İslam Tasavvuf Felsefesinin inancı ve ahlak boyutuna fazlasıyla önem vererek, ‘Elne, diline, beline’ hakim olma şuuru ile yaşamayı ve yaşatmayı ilke edinmişlerdir.
Hassasiyet ve Adalet anlayışları, Cem Evlerindeki icra ettikleri ‘Müsahiplik’ Cemi’nde, kapılarını ve gönüllerini ‘Hırsıza, Katile, Yolsuza ve de Düşküne’ tamamen kapatarak camianın kirlenmesine asla müsaade etmezler.
Sazın sözün ve muhabbetin, semah dönerek vücut bulması, Muhammed ve Ali’nin isimleri her geçtiğinde dökülen gözyaşları, İslam’a bağlılık ve hürmetlerinin en güzel tezahürüdür.
Aleviler, bu mübarek coğrafyada içinde yaşattıkları, vatan ve memleket sevgisi ile yoğrulmuş, Türk’ün örf ve adetini özümsemiş, İslam’ı kendi kültür ve değerleriyle güzelleştirerek inancımızın zenginleşmesine neden olmuşlardır.
Tarihin hiçbir döneminde milletine ve devletine asla ihanet, delalet etmeden ve husumet beslemeden etle tırnak olmayı bilmişlerdir.
Alevi kardeşlerimiz ve dostlarımız hakkında, art niyetli ve önyargılı itibarsızlaştırma düşünceleri ve çirkin politikalara meze edilmek istenmeleri bu ülkeye yapılacak en büyük kötülük olarak görmekteyim.
Onlar… Bizim gözümüz de, Hacı Bektaşı Veli’nin Anadolu’yu ‘Türkleştirmek ve İslamlaştırmak’ üzere çıktığı bu Mübarek yolunu yol bilenlerle, Pir Sultan’ın hakka teslimiyetin deki incelik şuuruyla ‘Evveli Muhammed, Ahirim Ali’ diyen Can’lardır.
Hepimiz insan sevgisine önem veren..  dini, insancı, yaşantısı, kültürü neyse saygı duyar, her kesime kapılarını açan ve kucaklayan duygu ve düşünceye sahibiz…
Türküyle, Kürdüyle, Alevisiyle, Lazıyla, Çerkezi ile bütünleşmiş, bağrına basmış ve her kesimi bir bütün olarak kabul etmiş bir yapıya sahibiz.
Çünkü; Alevi kardeşlerimiz bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı olup, bu ülke için çok bedeller ödeyen asil ruhlu, erdemli ve vatan severlerdir…
Alevi de bizim Sünni de bizimdir! Cami de bizim Cemevi de bizimdir. Ayrımcılık yapanlar asırlar geçse de Yezid’in safından hala ve henüz çıkmayanlardır…
Türk milleti dün olduğu gibi, bugünlerde de aynı feraseti, aynı hassasiyeti göstererek tüm bu emperyalist oyunları bozmaya etmelidir. Bir ülkede iç karışıklığın olması o ülkenin dış müdahalelerle daha açık hale geldiği gerçeği örnekleriyle ortadadır. Irak, Suriye, Libya, Mısır, Tunus, Afganistan ve daha bir çok ülke her yönüyle bunun örneği durumundadır.
MHP olarak Cem Evimizi ve Canlarımızı ziyaret ettik. Ziyaretimiz esnasında bize göstermiş oldukları ilgiye, alakaya, misafirperverliklerine ve ikramlarına çok teşekkür ediyoruz.
Muharrem Ayı’nın Milletimize, İslam Alemine, Türk dünyasına; sağlık, huzur, mutluluk, bereket, barış, kardeşlik, birlik ve beraberlik getirmesini; tutulan oruçların ve yapılan ibadetlerin Allah katında kabul olmasını diliyor, saygılar sunuyorum.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Alevi-Sünni Özbeöz Kardeştir, Ayrım Yapan Kalleştir”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin