featured

” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanını Kınıyoruz!”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Çocuk Hakları Derneği, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın 23 Nisan’ da makamında konuk ettiği çocuğun devlet korumasında olduğunu belirterek B.M. Çocuk Hakları Sözleşmesinin “Kamusal ya da özel sosyal yardım kuruluşları, mahkemeler, idari makamlar veya yasama organları tarafından yapılan ve çocukları ilgilendiren bütün faaliyetlerde, çocuğun yararı temel düşüncedir. “ Ülkesine ve Hiçbir çocuğun özel yaşantısına, aile, konut ve iletişimine keyfi ya da haksız bir biçimde müdahale yapılamayacağı gibi, onur ve itibarına da haksız olarak saldırılamaz.” ilkelerine aykırı hareket ettiğini ifade ederek; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanını kınıyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Edirne Çocuk Haklar Derneği Başkanı Av. Nebahat Çavuş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakını Derya Yanık’ın 23 Nisan’daki davranışına tepki gösterdi. Av. Çavuş yaptığı açıklamada; “Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet payidar olacağını düşünen Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki ilk Meclis, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı günü Çocuklara bayram olarak hediye etti.

Çocuklar kendilerine armağan edilen bayramı, sokağa çıkma yasağı nedeniyle okullarda, meydanlarda kutlayamadı.

Daha önce gelenek haline gelen Kamu yöneticilerinin 23 Nisanda kısa bir süre sembolik olarak çocuklara makamlarını devretmesi uygulamasına devam edildi. Bunlardan biri yeni atanan Aile ve sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık oldu. Bakan Derya Yanık makamında konuk ettiği çocuğun devlet korumasında olduğunu belirterek B.M. Çocuk Hakları Sözleşmesinin “Kamusal ya da özel sosyal yardım kuruluşları, mahkemeler, idari makamlar veya yasama organları tarafından yapılan ve çocukları ilgilendiren bütün faaliyetlerde, çocuğun yararı temel düşüncedir. “ÜIkesine ve “ Hiçbir çocuğun özel yaşantısına, aile, konut ve iletişimine keyfi ya da haksız bir biçimde müdahale yapılamayacağı gibi, onur ve itibarına da haksız olarak saldırılamaz.” ilkelerine aykırı hareket etti.

Bakanın davranışı BM. Çocuk hakları sözleşmesinin temel ilkeleri gibi halen yürürlükte olan Anayasanın “Özel hayatın Gizliliği” hükmüne ve Kişisel verilerin Korunması Kanununa, Çocuk Koruma Kanunun uygulanmasına dair yönetmeliğin Gizlilik başlıklı 26. Maddesindeki “ Çocuklara ilişkin koruyucu ve destekleyici tedbir kararlarının alınması ile uygulanmasına ilişkin tüm süreçlerde çocuğun avukatı hariç olmak üzere çocuğun kimliği, adresi, fotoğrafları, yaşadığı travmalar gibi çocuğa ve yakınlarına ait her türlü bilgi ve bu bilgilerin yer aldığı rapor ve belgeler ile kayıtlar gizli tutulur. Yazışmalar gizlilik ilkesine uygun bir şekilde gerçekleştirilir.” hükmüne aykırıdır.

Ailenin (Çocukların) Korunmasıyla görevli bir bakanın Çocuk Bayramında konuk ettiği bir çocuğun kişisel bilgilerini tüm kamuoyu ile paylaşmasını hukuki mevzuata aykırı olduğu gibi vicdanları da rahatsız etmiştir.” şeklinde konuştu

“KORUMA ALTINDAKİ ÇOCUKLARA ORUÇ TUTMA BASKISI ENDİŞESİNİ AKILLARA GETİRDİ”

“Koruma altındaki çocuklara oruç tutma konusunda baskı ve yönlendirme yapıldığı endişesini de akıllara getirdi.” diyen Av. Çavuş, “Aile ve sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık idi. Bakan Derya Yanık konuğu olan çocuğa Ramazan olduğu için çikolata ikram etmediğini, daha sonra beş arkadaşıyla birlikte ikramda bulunacağını söylemesi Koruma altındaki çocuklara oruç tutma konusunda baskı ve yönlendirme yapıldığı endişesini de akıllara getirdi.

Sayın Bakanın, Çocuğun kişisel bilgilerini ifşa etmesini, çocuğa çikolata ikram etmeme sebebini Ramazan nedeniyle adeta çocuğun dinsel yükümlülüğüne uygun hareket ediyormuş gibi açıklamasını, Corona salgınının zirvede olduğu bir dönemde kendisinin ve çocuğunun maske takmadan kamera karşısına geçmesini esefle karşılıyoruz.

Devlet yöneticilerini Uygulamak zorunda oldukları Sözleşmeler ve yürürlükteki ulusal mevzuata uymaya davet ederken çocukların hiçbir şekilde kamuoyu önünde propaganda aracı olarak kullanılmamasını istiyoruz.

BAKANA İSTİFA ÇAĞRISI

Uymak ve uygulamak zorunda olduğu hukuki mevzuatı bilmeyen, mevzuatı bilmese bile 10 yaşında bir çocuğun duygularını, hassasiyetlerini anlayamayan bir bakanın uygulamada da başarılı olmayacağı düşüncesiyle İSTİFA etmesi gerektiğine dair talebimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.” dedi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
” Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanını Kınıyoruz!”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin