featured

Çocuklar Su Dahi İçmiyor!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Veli-Der Yönetim Kurulu yüz yüze eğitim üçüncü hafta raporunu kamuoyuna açıkladı.Rapora göre çocuklar su dahi içmiyor.

Edirne Veli-Der tarafından yayınlanan raporda; “Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 16. 09. 2021 tarihinde okul kantinlerine yeni ücret tarifesi bildirmiştir. Bu tarifeye göre kantinlerdeki ürünlere %50 İle %60 arası bir zam yapılmıştır. Buna göre; çay 3 TL, simit 2,5 TL, ayran 2,5 TL, hamburger 10 TL, su 2TL olmuştur. Altını çizmek isteriz ki; amacımız buradaki fiyat artışından kantinci esnafını sorumlu tutmak değildir. Onların salgınla birlikte 1,5 seneden beri ne kadar zor durumda kaldığını da biliyoruz. Okullardaki önlemleri alması gerekenler kantinciler değil yetkililerdir.”ifade edildi.
Edirne Veli-Der Yönetimi yüz yüze eğitimin başladığı haftadan itibaren yaşanan sorunları beklenen çözüm önerilerini içeren raporundan üçüncüsünü yayınladı. Çocukların su ve beslenme ihtiyacının ele alındığı raporda, kantinlerde satılan ürünlere gelen zamma tepki gösteren Edirne Veli-Der yayınladığı raporunda şunlar kaydedildi:
PANDEMİDE EDİRNE’DE YÜZ YÜZE EĞİTİM 3. HAFTA RAPORU
“Okullarımız 3 haftadan beri eğitim öğretime yüz yüze devam etmekte. Uzmanlar bu süreçte Covid -19 salgınında çocuklarımız için nelerin yapılması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğinin altını sık sık çizmekteler. Genel olarak aşılamanın yaygınlaştırılması, ek dersliklerin sağlanması, ders saat sürelerinin azaltılması, havalandırmanın önemi, hijyen şartlarının iyileştirilmesi en başta gelenler gibi olsa da diğer önemli bir konu çocukların beslenme ve su ihtiyacıdır.
Bir öğrenci ortalama 7-8 saatini okulda geçirmektedir. Yani ara öğün ve öğle yemeğini okulda yemek durumundadır. Bu da günde en az 1 çay ve simit ile 1 ayran ve hamburger anlamına gelir. Bu menünün ne kadar sağlıklı olup olmadığı bir kenara üzerinde durduğumuz asıl önemli husus fiyatların yüksekliğidir. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği 16. 09. 2021 tarihinde okul kantinlerine yeni ücret tarifesi bildirmiştir. Bu tarifeye göre kantinlerdeki ürünlere %50 İle %60 arası bir zam yapılmıştır. Buna göre; çay 3 TL, simit 2,5 TL, ayran 2,5 TL, hamburger 10 TL, su 2TL olmuştur. Altını çizmek isteriz ki; amacımız buradaki fiyat artışından kantinci esnafını sorumlu tutmak değildir. Onların salgınla birlikte 1,5 seneden beri ne kadar zor durumda kaldığını da biliyoruz. Okullardaki önlemleri alması gerekenler kantinciler değil yetkililerdir.

2021 yılının Asgari ücreti %21,56 yükselerek 2.825,90 TL olurken, çocuklar yukarıdaki ürünleri en minimum düzeyde tüketseler bile ayda bir velinin tek bir çocuğu için okulda beslenmeye harcayacakları para ortalama 450 TL’dir. Bu parayı, bir asgari ücretliyi bırakın memur bir ailenin bile karşılaması güçtür. Yani çocuklarımız bir çorbanın 10 TL olduğu devlet okullarında uzaktan gördükleri bir tas çorbanın kokusuyla karnını doyurmaya mahkum edilmektedir.

Edirne Veli Der olarak öğretmenlerimizden girdikleri sınıflarda kaç öğrencinin okul kantinlerinden su alıp içebildiklerini gözlemlemelerini istedik sonuç tahminimizden kötüydü; okulda çocuklar su içmiyorlar! Büyük bir çoğunluğu yanlarında getirdikleri 500 ml su ile bütün günü idare ediyor.
Eğitimde çocukların fırsat eşitliği su ve beslenmeyle başlar. Özel okullarda su erişilebilir ve ücretsizdir, velinin büyük bir titizlikle incelediği, takibini yaptığı öğlen yemeklerinde çocuk oturur ve doyabildiği kadar yer, hatta küçük yaş gruplarında ara öğün de verilir.
Hal böyleyken, en azından çocuklarımızın okulda geçirdikleri zamanlarda “parayı veren düdüğü çalar“ demeyelim, gözlerimizi başka tarafa çevirip görmemezlikten gelmeyelim. Okullarda bir sandviç ya da bir tas çorba dağıtmak ne kadar zor olabilir? Ya da su arıtıcıları koyup temiz ve ücretsiz suya erişimin maliyeti kaç liradır? Daha da önemlisi okullarda musluktan akan suyun içilebilir olmaması kimin sorumluluğundadır?
Sağlıklı ve yeterli beslenme ile erişilebilir ve temiz su her çocuğun hakkıdır. Harcayacak parası olana da parası olmayana da eşit ve güvenli bir okul hayatı sunmak her devlet kurumunun sorumluluğu ve görevidir.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çocuklar Su Dahi İçmiyor!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin