featured

“Okullar Rant Alanı Değildir”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SOL Parti Edirne İl Başkanı Zülküf Ateş, sürdürülebilir, nitelikli, kamusal, laik bir eğitim için yapılması gerekenler belli olduğunu belirterek, “Kamusal kaynaklar beşli çete ya da büyük sermayeye değil eğitime ayrılmalıdır” dedi.
SOL Parti İl Başkanı Ateş, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Halkımız bu can yakıcı, onur kırıcı dertlerin, kayıpların giderilip giderilemeyeceğini MEB’a sorarak değil, yaşayarak öğrenecek. Ancak görünen
köy kılavuz istemiyor. Sürdürülebilir, nitelikli,
kamusal, laik bir eğitim için yapılması gerekenler bellidir;

1-Eğitime yeterli bütçe, kamusal kaynak ayrılmadan hiçbir sorun çözülemez.
2-Salgın koşullarında öncelikli hale gelen sınıf mevcutlarındaki yoğunluk acilen düşürülmeli, sınıf mevcutları 20’e çekilmelidir.

3-Salgın koşullarında öncelikli hale gelen okulların temizlik sorunları ile ilgili yeterli yardımcı personelin acilen ataması yapılmalıdır.
4-Salgın koşullarında öncelikli hale gelen yeterli öğretmen ihtiyacı için acilen en az 170 bin öğretmen ataması yapılmalıdır.
5-Salgın koşullarında öncelikli hale gelen okulların fiziki alt yapı sorunları çözülmelidir. Havalandırma sistemleri bilim insanlarının önerdiği özelliklere sahip olmalıdır. Köy okulları sorunları daha fazla ötelenmemeli, tüm köy okulları ihtiyaçları karşılanarak açılmalıdır.
6-Salgına karşı aşılamalar tüm eğitim emekçileri ve 12 yaş üzeri tüm çocuklarımız için zorunlu hale getirilmeli, aşı karşıtlığı yani bilim karşıtlığı karşısında ödün veril-memeli, okul sınırları içerisine aşısız kişiler alınmamalıdır.
7-Okullarda bilim insanlarının, eğitimcilerin, velilerin katıldığı bir mekanizma üzerinden kararlar alınmalı, şeffaflık ilkesi gözetilerek halkımız düzenli olarak bilgilen-dirilmelidir.
8-Çocuklarımızın öğrenme kayıplarını gidermek üzere telafi eğitimleri yapılmalıdır. Dezavan-tajlı ve yoksul ailelerin çocukları için pozitif ayrımcılıkla sorunların çözümü doğrultusunda adımlar atılmalı, okul terki giderilmeli, kayıplar kazanılmalı, tüm çocukların eğitim hakkını kullanabilmesinin önü açılmalıdır. 9-Ders müfredatlarından ırkçı, cinsiyetçi, dinsel ögeler çıkarılmalı, eşitsizlik yaratan sınav sistemi ve merkezi sınavlar kaldırılmalı, okullardaki gerici tarikat ve vakıfların faaliyetleri engellenmeli, protokoller iptal edilmeli, laik, eşit, özgürlükçü ve bilimsel eğitim hakkı korunmalıdır.
10-Tüm özel okullar kamulaştırılmalı, kamusal kaynakların teşvik adı altında özel okullara veya din öğretimi adı altında gerici vakıflara, yurtlara aktarılmasına son verilmeli, okullar arasındaki eşitsizlikler ortadan kaldırılmalıdır. Kamusal kaynaklar beşli çete ya da büyük sermayeye değil eğitime ayrılmalıdır. Laik, bilimsel, kamusal eğitim için birlikte mücadeleye.”
Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Okullar Rant Alanı Değildir”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin