featured

“2 Temmuz Katliamı’nda Yitirdiğimiz Aydınlarımızı Saygıyla Anıyoruz”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, 2 Temmuz Sivas Katliamı’nın laik ve demokratik Cumhuriyet’e vurulan ağır bir darbe olduğunu belirterek, tartışmasız, gerici bir isyan olduğunu, bu isyanın unutulması, unutturulmasının mümkün olmadığını kaydetti.
ADD Edirne Şubesi’nin paylaştığı dernek genel merkezinin “Katliamın Hatırlattığı!” başlıklı açıklamasında şunlara yer verildi:
“Sivas Katliamı’nın 29. yıl dönümünde büyük hüzünle ve acıyla 33 Aydınımızı anıyoruz. 33 aydınımızı yakan zihniyet laik, demokratik ve hukukun üstünlüğüne dayalı Cumhuriyetimize saldırmıştı, bunu çok iyi biliyoruz…
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurtuluş ve kuruluş sürecinin esaslarını Sivas Kongresi ile Sivas’ta ilan etmişti. ‘Tam bağımsızlık’ ilkesi; laik, demokratik, sosyal, üniter ve hukuk devleti özelliklerini kapsayan ulus devletin, yani, Türkiye Cumhuriyeti’nin habercisiydi…
Sivas, bu anlamda Cumhuriyet Devrimi’nin en önemli kavşağıdır. Önemli kalesidir, önemli kilometre taşıdır.
Yıllarca, siyasi iktidarlarca beslenen gerici yapıların ‘Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak!’ sloganlarını unutmadık. Oy uğruna Sivas Katliamı’na seyirci kalanlar; ülkemizi tek kişi yönetimine taşımış, parlamenter çoğulcu sistemi ortadan kaldırmış, Gazi Meclis’in itibarını yok etmiş ve Atatürk Devrimi kazanımlarına savaş açmıştır.
2 Temmuz katliamı, laik ve demokratik Cumhuriyet’e vurulan ağır bir darbedir.  Tartışmasız, gerici bir isyandır. Bu isyanın unutulması, unutturulması mümkün değildir. Tüm bu nedenlerle, 2 Temmuz Katliamı’ndan çıkarılacak dersler çok önemlidir:
Laiklik ilkesi; toplumsal barışın, huzurun ve bütünlüğümüzün vazgeçilmezidir.
Gerici, bölücü, iş birlikçi güç odaklarına ve yapılanmalarına artık izin verilmeyecektir.
Devrim Kanunları mutlaka uygulanacaktır.
Parlamenter sisteme, özgürlükçü, çoğulcu siyasi yaşama yeniden geçilecektir.
2 Temmuz Katliamı’nda yitirdiğimiz aydınlarımızı bir kez daha saygıyla anıyoruz. Ailelerine, sevenlerine ve tüm ulusumuza tekrar sabır ve başsağlığı diliyoruz. “

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“2 Temmuz Katliamı’nda Yitirdiğimiz Aydınlarımızı Saygıyla Anıyoruz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin