featured

“10 Ocak, Gazetecilerin Mücadele Günü Olmalıdır”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Murat Savaş’ın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ile açıklama yaparak ’10 Ocak, Gazetecilerin Mücadele Günü olmalıdır’ dedi.
10 Ocak’lar artık bayram olmaktan çıktığına dikkat çeken savaş açıklamasının devamında şunları kaydetti: “Çalışan Gazeteciler Günü olarak kutlanan 10 Ocak, gazetecilerin önemli yasal kazanımlarını teminat altına alan yasa 10 Ocak 1961 yılında yürürlüğe girmiştir. Ancak gazetecilerin yasayla güvence altına alınan bu haklarını fazla bulan gazete patronları bu kez greve gitmiştir. Gazetecilerin yasalarla elde ettiği hakları kutlama günü 10 Ocak olmuştur. Gazete patronlarının grev başlangıç tarihi 11 Ocak olmuştur. Gazeteciler de bu greve karşılık 11 Ocak tarihinden itibaren üç gün boyunca kendi olanaklarıyla “Basın” adlı bir gazete çıkarmış ve Türkiye’yi gazetesiz bırakmamışlardır.
Hal böyle iken, geçen 61 yıl içinde gazetecilerin bu hakları, daha sonraki yıllarda yapılan her yasal düzenlemede budanmış, meslek örgütleri ise bu olumsuz durum karşısında yeterli mücadeleyi gösterememiştir.
Sonuç olarak bugün gelinen nokta; gazeteciler “sefalet ücreti” de diyebileceğimiz asgari ücretle geçinmeye çalışmaktadır. Basın tekellerini hariç tutarsak, özellikle yerel gazete patronları bu olumsuz durumdan sorumlu değildir. Çünkü malzeme ve kağıt konusunda dışa bağımlı olan yerel ve yaygın basın her gün hatta her saat artan fiyatlarla boğuşmaktadır.
Geçim derdinde olan meslektaşlarımız diğer yandan dayatılan baskılarla, hapis ve işsiz kalma konularıyla da karşı karşıyadır. Gazeteci, kaleme alacağı bir haberi, bir yazı için önce “bunu yazarsam başıma bir şey gelir mi?” diye düşünmektedir. Gazeteciler çok basit eleştiriler yüzünden tutuklanıp hapis yatabilmektedir.
Gazetecilik mesleğini, geçim ve takibata uğrama korkusu uğramadan yaptığımız bir meslek olması için mücadele zamanı gelmiş ve geçmiştir. Bu mesleği yeniden o günlerine, o eski şartlarına kavuşturmak için mücadele etmekten başka seçeneğimiz yoktur.
10 Ocak’lar artık bayram olmaktan çıkmıştır. 10 Ocak artık basının mücadele günü olmalıdır.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“10 Ocak, Gazetecilerin Mücadele Günü Olmalıdır”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin