featured

“Yanlış Projelere Örnek Olsun”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Kent Konseyi Yürütme Kurulu, kentin içme suyu arıtma tesislerine yakın alanda planlanan ‘Kurşun Kırma Eleme Ve Yıkama Tesisi’ projesinin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’nce iptalinin benzeri yanlış projeler için örnek olmasını diledi.
Edirne Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük yaptığı açıklamada, “Bu örneğin; Edirne, Trakya ve tüm ülkede benzeri yanlış projeler için bir örnek olmasını diliyoruz. Özellikle üç kez bilirkişilerin hayır dediği ancak adeta özel emir(!) ile inşaata devam eden Keşan FSRU doğal gaz nakil ve depolama tesisleri için de örnek olmalıdır.”dedi

Gökerküçük yaptığı açıklamanın devamında;”EKK olarak kentimizin içme suyu arıtma tesislerine yakın alanda kurşun kırma eleme ve yıkama tesisi kurmak isteyen firmaya karşı başlatılan itirazlar sonucunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü web sitesinde yayınladığı duyuru ile bu projenin iptal edildiğini duyurdu.

03 Mart günü duyurusu yapılan tesis için Kent Konseyi ve Çevre Gönüllüleri Derneği Belediyenin de itirazı sahiplenmesisonrasında itiraz dilekçelerimizi verdik. Sonrasında da kurşun kırma eleme yıkama tesis alanı yanında Belediye Başkanı, Kent Konseyi, Çevre Gönüllüleri Derneği ve diğer sivil toplum örgütleri ile bir basın açıklaması yaptık. Belediye Başkanı dosyaya olumlu görüş bildirilmeyeceğini belirterek her türlü mücadeleyi vereceğini duyurdu. Kent Konseyi ve sivil örgütler de aynı kararlılığı gösterdi. Akşam saatlerinde de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü bir duyuru ile bu projeyi iptal ettiğini duyurdu.

Kentlilerin kentlerine sahip çıkması anlamında örnek güzel bir çalışmadır. Aslında bir duyarlı kentlimizin Kent Konseyi Başkanına telefonu ile başladı her şey. Belki de hiçbirimiz göremeyecek ve Çevre Şehircilik duyuru sitesinde de atlayabilecektik. Bu da gösteriyor ki bizler kentliler olarak; çevremizi, kentimizi evimiz gibi her an gözlemeliyiz. Yanlışları etkili ve yetkililere duyurmak ve sonrasında örgütlenmek,akılları, güçleri, bilgileri birleştirmekle olacaktır. Çünkü kent de, doğa da hepimizin öz toprağıdır, vatanıdır, kamunun yani bizimdir, sadece seçilen ve atananlara teslim edemeyiz, etmemeliyiz.

Asıl olan bu tür projeleri adında ‘Çevre’ ve ‘Şehircilik’ olan Bakanlığın kabul etmemesidir. Yurttaşların verdiği vergiler ile makamlara oturanların, yurttaşların yaşam haklarına aykırı sermaye projelerini kabul etmesi ilk yanlıştır. Kentliler olarak yerel yönetim ile birlikte gösterilen tepki sonrasında bakanlığın geri adım atması da kentlilerin duyarlı olup örgütlenmebaşarısıdır. Süreçte etkin olan ve katkı sunan tüm kurum ve kişiler olarak hepimiz, hepimize teşekkür etmeliyiz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne de bu duyarlılığı için teşekkür ederken; birincisi benzeri çalışmaları da iptal etmesini ve ayrıca kurşun kırma, eleme, yıkama sunum dosyasını kabul eden görevliye de bir yaptırım uygulanmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Yanlış Projelere Örnek Olsun”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin