featured

Veli-Der’den Öğretmenlerin İş Bırakma Eylemine Destek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Öğrenci Veli Derneği, öğretmelerin 2 Kasım’da iş bırakma eylemlerine destek verdiklerini açıklayarak  çocuklarını okula göndermeyeceklerini söylediler.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na (ÖMK) tepkileri sürüyor. Geçtiğimiz gün 13 eğitimci sendikası ÖMK’ya karşı birleşme kararı almıştı.  öğretmenlerin bu kararına Öğrenci Veli Derneği’nden destek geldi.

Öğrenci Veli-Derneği Edirne Şubesi yönetim kurulu adına Kezban Demir, “Öğretmenlerimizin yanındayız. Çocuklarımızı okula göndermiyoruz’ diyerek 2 Kasım’da iş bırakacak olan öğretmenlere destek verdiklerini söyledi.

Demir konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada; “Her gün eğitimde yaşatılan sorunlara, eğitime ayrılan bütçenin yetersizliğine, imkânsızlıklara rağmen çocuklarımızın umutlarına, yaşamlarına dokunmaktan bir an olsun vazgeçmeyen öğretmenlerimizin haklarını, geleceğini etkileyecek Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlere rağmen hayata geçirilerek kariyer basamakları adı altında ayrıştırılmak isteniyor.

Öğretmenlerimizin hakları ve çocuklarımızın eğitim hakkı ile ilgili bir kanunu öğretmenlere rağmen çıkaran, sınavla, kariyer basamakları ile onların emeğini, mesleki itibarını yok sayan Milli Eğitim Bakanlığı’na soruyoruz:

Öğretmenleri ücretli, sözleşmeli, kadrolu kamuda/özelde güvencesiz çalıştıran eğitim politikalarınızın öğretmenlerimizin ve çocuklarımızın yaşamında yarattığı tahribatı görmüyor musunuz?

Bu kanun ile öğretmenlerimizi şimdi de aday öğretmen, uzman öğretmen, başöğretmen diye ayrıştırmanızın sonucunda yaşanılacak sorunların sorumlusu kim olacak?

Ülkenin en ücra köylerinde bin bir zorlukla çalışan, o okulun boyasını, tamiratını yapan, sobasını yakan bir öğretmenin emeğini hangi şıkka sığdıracaksınız?

Başta büyük şehirler olmak üzere, o şehirlerin en yoksul mahallelerinde 40-50-60 kişilik sınıflarda çocuklarımızın yaşamına dokunmak için tarifi imkansız emekler veren öğretmenlerimizin emeğini hangi soru ile ölçeceksiniz?

Okulların, her okulun koridorlarının, sınıflarının aday öğretmen/uzman öğretmen/başöğretmen sınıfları diye ayrıştırılmasının öğretmenlerimizde, çocuklarımızda, biz velilerde yaratacağı kırılmayı düşünmüyor musunuz?

Eğitimin, öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin sorunlarını; nasıl bir kanuna ihtiyacı olduğuna hayatında bir kez bile sınıfa girmemiş, bir çocuğun gözlerinin içine bakmamış kişiler nasıl karar verebilir?

Bu kanunla 1 milyonun üzerinde kamuda, 300.000’e yakın özelde çalışan öğretmenlerimizi yok sayarak, öğretmenlerin görüşleri alınmadan nasıl uygulanabilir?

Öğretmenlik Meslek Kanunu geri çekilmelidir!

Aslolan öğretmenlik mesleğinin güçlendirilmesi, eşit işe eşit ücretin, eşit hakların tüm öğretmenlerin kadrolu ve güvenceli istihdamının sağlanmasıdır.

Öğretmenlerimizin ekonomik ve mesleki açıdan desteklendiği bir çalışma ortamı tüm çocuklarımız için kamusal, laik, bilimsel eğitim hakkının kullanılabilir bir hak olmasını sağlayacaktır.

Binbir emekle mesleklerine, okullarına, öğrencilerine kavuşan öğretmenlerimizin her biri uzmandır.

Öğretmenlerimizin liyakatine sonsuz güveniyoruz.

2 Kasım’da çocuklarımızı okullara göndermiyoruz!

2 Kasım’da öğretmenlerimiz hepimizin ortak talebi olan okullarda her gün ücretsiz okul yemeği için, okullara çocuklarımızın parasız ulaşım hakkı için, parasız barınma hakkı için de iş bırakıyor!

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) olarak tüm velileri öğretmenlerimizin hakları, çocuklarımızın eğitim hakkı için 2 Kasım’da öğretmenlerimizin, çocuklarımızın sesine ses olmaya çağırıyoruz!

Öğretmenlerimizin eşit ve özgür yarın mücadelesi öğrencilerimizin geleceği hepimizin ortak geleceği içindir. Öğretmenlerimiz kaybederse çocuklarımız kaybeder, öğretmenlerimiz kaybederse geleceğimiz kaybeder!”ifadelerini kaydetti.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Veli-Der’den Öğretmenlerin İş Bırakma Eylemine Destek

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin