featured

Veli-Der’den Baran Dergisi Hakkında Suç Duyurusu: Çocuklarımızı Karanlığa Teslim Etmeyeceğiz

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Veli-Der, okul öncesi din eğitimi ve zorunlu din derslerine karşı başlattıkları imza kampanyasının Baran Dergisi tarafından hedef gösterilmesine ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Veli-Der Edirne  Şubesi, “Ülkemiz tarihi ne yazık ki, aydınlığı boğmak isteyenlerin şiddet eylemlerine sahne oldu ve bu nedenle arkadaşlarımızın güvenliğinden endişe duyuyor, Baran Dergisinin hakkımızda yaptığı yalan, iftira, aşağılayıcı ifadeler ve derneğimizi hedef gösteren yazılarından dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz.”dedi.

Veli-Der Edirne Şube Başkanı Benay Gürsel konu İle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Aralık 2021 tarihinde 20. Milli Eğitim Şurası yapıldı. Yedi yıl aradan sonra yapılan Şurada 128 tavsiye kararı alındı. Bu kararlar içerisinde usule aykırı olarak alınan, en dikkat çeken ve tartışmalı olanı “Okulöncesi öğretim programında, çocuğun gelişim düzeyi dikkate alınarak din, ahlak ve değerler eğitimi yer almalıdır” kararıdır.

 Okulöncesi din eğitiminin ve örgün eğitimde zorunlu din eğitiminin verilmesinin; çocukları ruhsal, zihinsel ve sosyal açıdan olumsuz etkilediği ve bunun daha sonra düzelmesinin mümkün olmadığı ya da çok zor olduğu pedagoglar ve psikologlar tarafından açıklanmaktadır. Buna rağmen bilimsel eğitim göz ardı edilerek, AİHM kararları yok sayılarak, ülkemizin altında imzası olduğu Evrensel Çocuk Hakları Sözleşmesi, Anayasa ve ilgili yasalar çiğnenerek okulöncesi din eğitimi ve okullarda zorunlu din dersi dayatılmaktadır.

 Veli-Der olarak, bu dayatmalara karşı, Mart ayı başında imza kampanyası başlattık. Bu kampanya gerici çevreleri rahatsız etmiş olacak ki bu çevrelerin temsilcilerinden biri olan Baran Dergisi, gerici zihniyetini diline yansıtarak, Atatürk’ü ve Cumhuriyetin kazanımlarınıküçümseyerek değersizleştirmeye çalışıyor. Yaptığımız çalışmaları yazıların da çarpıtarak; laik, bilimsel, demokratik, parasız eğitim talebimiz din karşıtlığıymış gibi gösterilerek Derneğimiz ve Denizli dernek yöneticisi arkadaşlarımız aşağılanmaya çalışılmakta ve hedef gösterilmektedir.

Biz de diyoruz ki, tüm Veli-Der yöneticileri ve üyeleri olarak; Şube Başkanımızın yanındayız, O’na karşı yapılan her şey bize yapılmış demektir. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’e saygımızı bir kez daha yineliyor; bu gerici, çağ dışı zihniyete karşı hukuki, demokratik ve meşru her türlü yollarla mücadele edeceğimizin altını çiziyoruz.

 Ülkemiz tarihi ne yazık ki, aydınlığı boğmak isteyenlerin şiddet eylemlerine sahne oldu ve bu nedenle arkadaşlarımızın güvenliğinden endişe duyuyor, Baran Dergisinin hakkımızda yaptığı yalan, iftira, aşağılayıcı ifadeler ve derneğimizi hedef gösteren yazılarından dolayı savcılığa suç duyurusunda bulunuyoruz.

Çocuklarımızı asla karanlığa teslim etmeyeceğiz. Laik, bilimsel, demokratik, parasız eğitim mücadelemizden asla ödün vermeyeceğiz.”ifadelerine yer verdi. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi 

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Veli-Der’den Baran Dergisi Hakkında Suç Duyurusu: Çocuklarımızı Karanlığa Teslim Etmeyeceğiz

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin