featured

Söğütlük İçin 15 Maddelik Soru Dilekçesi

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’de, kentlinin ve sivil toplum kuruluşlarının itirazına rağmen taşkın riskindeki, doğal sit alanı halk arasında  Söğütlük olarak bilinen  Söğütlük İzzet Arseven Kent Ormanı’na yapılmakta ısrar edilen Millet Bahçesi projesine karşı, Söğütlük Doğal Kalsın Platformu imza nöbeti başlattı.Söğütlük Doğal Kalsın Platformu bileşenleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği ile Orman İşletme Şube Müdürlüğü’ne 15 maddelik soru dilekçesini sundu.
Platform Sözcüsü Ziya Gökerküçük,, “Bugün yurttaşlık hakkımızı kullanmak üzere buradayız. Burada azız ama temsiliyet olarak azız, gerçekte Edirne halkının büyük çoğunluğu dilekçeyi vermek istiyor. Bizim derdimiz, şu anda yurttaşlık hakkımızı kullanarak sorular sormak. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı TOKİ Başkanlığı’na gönderilmek üzere bir dilekçe veriyoruz. Bir diğer dilekçemizi de Tarım ve Orman Bakanlığı İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’ne vereceğiz. Verdiğimiz dilekçelerden sonra yazılı bir görüş var mı bunların tarafımıza iletilmesini istiyoruz. Bu da bizim en doğal hakkımızdır. Umarız tez zamanda sonuçlar gelir ve de ilgili birimler, yetkilerini kullanarak Söğütlük’teki Millet Bahçesi kararından vazgeçer” diye konuştu.
Çevre Gönüllüleri Derneği Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu da, “Söğütlük gerçekten halkımızın çok kıymet verdiği bir yer. Biz bunu ilk duyduğumuz zaman da söyledik. Edirne’de millet bahçesi yapılabilecek bir çok çorak yeri var, ağaçsız yeri var. Bu konuda belediye olarak çalışıyoruz, sivil toplum örgütleri olarak çalışıyoruz, hatıra ormanları yapıyoruz. Eğer bir millet bahçesi yapılacaksa buralarda yapılabilir. Biz örnek yerler de gösterdik. Çok acayip şeyler oluyor. Kanuna göre orada hiçbir şey yapamazlar. Niçin kendi kanunlarımıza, kurallarımıza uymuyoruz. Onun dışında çok trajikomik bir şey var. Bu ihaleyi alan firma sosyal medyada projeyi yayınladı ama bir baktık ki gösterdiği görsel başka bir ildeki millet bahçesi. Edirne veya Türkiye’nin başka bir yeri bu kadar lakayıt olmayı kaldırmıyor” dedi.
Öte yandan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Orman İşletme Şube Müdürlüğü’ne verilen soru dilekçeleri şu şekilde:
“Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’ne
1- Millet Bahçesi yapımına dair İhale Kararını kim ve ne zaman almıştır? İhale kararının bir örneğinin tarafımıza gönderilmesini talep ediyoruz.
2- TOKİ olarak imar planları yapılmış mıdır? Yapılmış ise bu imar planları nerede ve nasıl askıya çıkarılmıştır?
3- Millet Bahçesi yapılmak istenen Edirne Kent Ormanı İzzet Arseven Mesire Alanı’nın koruma statüsü nedir? Bu alan Doğal SİT Alanı olarak ne zaman ve hangi kurum tarafından hangi karar ile tescil edilmiştir.
4- Edirne Belediyesine Millet Bahçesi yapılmasına dair karar, proje, izin, onay, plan ne zaman bildirilmiştir?
5- Telafisi mümkün olmayan bu idari karar ve işlemin, Edirnemize, kamuya ve doğaya maliyeti nedir?
6- Millet Bahçesi projesi kapsamında devlet ormanında ne kadar ağaç kesilecektir? Ne kadar mesire alanı ve ne kadar yeşil alan tahrip edilecektir?
7- Millet Bahçesi yapımı ihale kararı alınmadan önce neden kamu yararı, halk sağlığı ve katılımcılık anlayışı ile ÇED raporu (Çevresel Etki Değerlendirmesi ) ve SED Raporu( Sağlık Etki Değerlendirmesi ) hazırlanmış mıdır? Millet Bahçesi yapımı projesi için ÇED ve SED sürecinden neden kaçınılmıştır?
Orman İşletme Müdürlüğü’ne
1- Edirne’de halk arasında Söğütlük olarak bilinen Meriç Nehri kenarındaki Edirne Kent Ormanı İstanbul Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı Devlet Ormanı mıdır?
2- Bu orman hangi koruma statülerine sahiptir?
3- Bahsi geçen ormanlık alan halen Mesire Alanı olarak mı kullanılmaktadır?
4- Edirne Kent Ormanı Mesire Alanını içeren bir Millet Bahçesi projesinden ve ihale kararından Bölge Müdürlüğünüzün haberi var mıdır? İhale kararı tarafınıza gönderilmiş midir?
5- Millet Bahçesi adı altında yürütülen çalışmalara dair Bölge Müdürlüğünüzün izni ve onayı var mıdır?
6- İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünüzün izni ve onayı dahilinde yapılan bir faaliyet var ise hangi yasal zeminde bu faaliyetler yapılmaktadır?
7- Edirne Kent Ormanında TOKİ Başkanlığınca gerçekleştirilmek istenen Millet Bahçesi projesi ile ilgili olarak kurumlara İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü olarak yazılı görüş bildirilmiş midir?
8- Yazılı görüş oluşturulmuşsa birer örneğinin tarafımıza verilmesini talep ediyoruz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Söğütlük İçin 15 Maddelik Soru Dilekçesi

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin