featured

Infantino ne kadar samimi?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fifa başkanı dünyaya Arap, Afrikalı, gey ve engelli hissettiğini, medyanın ise ırkçı ikiyüzlü olduğunu söyledi. Peki Dünya Kupası monologu ne kadar doğruydu?
“Bugün çok güçlü hislerim var. Bugün kendimi Katarlı hissediyorum. Bugün kendimi Arap hissediyorum. Bugün kendimi Afrikalı hissediyorum. Bugün kendimi eşcinsel hissediyorum. Bugün kendimi engelli hissediyorum. Bugün kendimi göçmen bir işçi gibi hissediyorum. Onlar gibi hissediyorum çünkü bir ülkede ayrımcılığa uğramanın, bir yabancı olarak zorbalığa uğramanın nasıl bir his olduğunu biliyorum. Okulda kızıl saçlarım ve çillerim olduğu için zorbalığa uğradım. Zorbalığa uğradım, ayrıca İtalyandım, bir düşünün. İyi Almanca konuşamıyordum. O zaman ne yapacaksın? Kendini odana kapatıyorsun, ağlıyorsun ve sonra birkaç arkadaş edinmeye çalışıyorsun. Müdahale etmeye çalışırsınız… Suçlamaya veya kavga etmeye başlamazsınız, katılmaya başlarsınız. Yapmamız gereken şey bu.”
Infantino’nun açılış konuşması, beklenmedik bir şekilde uzun konuşmasının tonunu belirledi. Kişiselleştirilirler ve onun ana teması olan ikiyüzlülükle ve değişimi gerçekleştirmenin yolunun yüzleşmeden değil, “angajman”dan geçtiğinden bahsederler. Kızıl saçlı olduğu için zorbalığa uğramayı, Katar’da bugüne kadar sömürülen göçmen işçilerin deneyimiyle karşılaştıran metafor, küstahça görünüyor, ancak muhtemelen samimi. Infantino ayrıca, sömürülen işçilerin ve Katar’da cinselliği yasa dışı olan LGBTQ+ kişilerin deneyimlerini, haksız eleştirilere maruz kaldıklarını hisseden bazı Katarlıların özellikle de toplumun tepesindekilerin deneyimleriyle bir araya getirdi. Bu, son derece hassas bir tartışmaya görece bir yaklaşım izlenimi veriyor.
“10 yıl önce hiçbirimiz orada değilken alınan kararların tüm bu eleştirilerini okumak her gün kolay değil. Artık herkes bundan en iyi şekilde yararlanmamız ve şimdiye kadarki en iyi Dünya Kupası’nı yapmamız gerektiğini biliyor. Doha hazır, Katar hazır, elbette gelmiş geçmiş en iyi Dünya Kupası olacak.”
Infantino, 2010 yılında Katar’a Dünya Kupası verilmesi kararının alınmasından bu yana FIFA’da yaygın bir personel değişikliği olduğunu gözlemlemekte haklı. Anlaşmaya oy verenler o zamandan beri etik ihlaller nedeniyle yasaklanırken, diğer dördü ya yolsuzlukla suçlandı ya da hüküm giydi. Oylama sırasında, Infantino bir FIFA çalışanı değil, Avrupa yönetim organı UEFA’nın genel sekreteriydi.
Göçmen işçilerle başlayalım. Bize bazı Avrupalılardan, batı dünyasından pek çok ders anlatılıyor. ben avrupalıyım aslında öyleyim Bence biz Avrupalıların son 3 bin yılda dünyada yaptıklarından dolayı insanlara ahlaki dersler vermeye başlamadan önce önümüzdeki 3 bin yıl için özür dilemeliyiz.”
MÖ 1.000 yılında Avrupa kavramı yoktu ve coğrafi sınırlar içinde yaşayanlar Tunç Çağı’ndan çıkıyordu. Ama 1000 yerine 2000’i koyarsanız, o zaman birçok Avrupa ülkesi, insanları köleleştiren ve doğal kaynakları sömüren sömürgeci güçlerdi. 18. yüzyılın sonlarına kadar Birleşik Krallık’ta kölelik karşıtı bir hareket ortaya çıkmadı. Çağdaş Avrupa toplumlarının geçmişten sorumlu olmadıkları tartışmaları bir yana geleceği de sömürmeye devam ediyor.
Yine Infantino’nun eleştirisi, algılanan bir ikiyüzlülükten bahsediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Infantino ne kadar samimi?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin