featured

Saros Körfezi sizin için Katar’ın gazını satmaktan, TÜGVA için yer kapatmaktan başka bir anlam taşıyor mu?

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaşanan doğal gaz ve elektrik kesintileri sonrası Saros FSRU Liman yapımını da içeren açıklamalarına cevap verdi.Gaytancıoğlu, Bakan Varank’a; “Bizim için vatan olan, doğduğumuz ve büyüdüğümüz yerler olan Saros Körfezi sizin için Katar’ın gazını satmaktan, TÜGVA için yer kapatmaktan başka bir anlam taşıyor mu?” sorusunu yöneltti.
Bakan Varank, Türkiye’de yaşanan enerji tedariki sorunlarına konusunda yaptığı açıklamada, “Saros’taki LNG terminali tamamlanmış olsa doğal gaz sıkıntısı yaşamıyor olurduk. Enerji santralleri yapıyoruz, şantiyeleri basıp ‘Yaptırmayız!’ diyorlar. Ben buradan çağrıda bulunuyorum; gidin araştırın; Saros Körfezi’nde yapacağımız FRSU LNG terminaline kim karşı çıkmış? O işi engellemek için CHP milletvekilleri neler yapmış? O terminali bugün bitirmiş olsaydık, belki bu sorunu bugün hiç yaşamamış olacaktık. İran kaynaklı bir sorun yaşadığımızda açıklama yapıyorlar. Biz her alanda olduğu gibi enerji alanında da bağımsızlığımızı güçlendirmenin derdindeyken, bazıları sadece köstek olmanın derdinde.” demişti.
Gaytancıoğlu sosya da Bakan Varank’a verdiği cevapta şunlar yer aldı: “Ülkemin büyük şansızlığı olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanı atanan kişi, artık işe yaramayan kurnazlıkla, AKP’nin öngörüsüzlüğü ve beceriksizliğinin sonucu yaşanan doğalgaz ve enerji krizini Saros’ta Katar aşkı için yapılan FSRU’nun tamamlanmamış olmasına bağlamış. Kısacık bir videoda bu kadar yanlışı ve çarpıtmayı yapmak için AKP’nin Bakanı olmak gerekir.
Akla, bilime ve hukuka aykırı, ülkemizin çıkarlarına uymayan, sadece Katar’ın gazını satmak için yapılan Saros FSRU Limanına karşıyım. Projenin her aşamasında karşı çıktım ve bunu Saros’ta yaşayanlarla birlikte yapmanın onurunu taşıyorum. CHP milletvekili olarak beni bu makama seçen yurttaşlarıma karşı görevimi yaptım, yapmaya da devam edeceğim.
Suçluluğu, beceriksizliği, basiretsizliği başkalarını suçlayarak; çarpıtarak, modası geçmiş şark kurnazlıklarıyla bastıran ortaoyunun bir parçası olmayacağız. Orta oyunu oynamak isteyen oynasın ama ortada bir gerçek var. Hesapsızlık ve beceriksizlik nedeniyle Türkiye enerji krizi yaşıyor.
Rusya, İran ve Azerbaycan doğalgazının Avrupa’ya taşındığı ülkemizin gaz tedarikinde sıkıntı yaşaması ancak AKP ile mümkün olur. Hiç kimse beceriksizliğini örtmeye, çarpıtmaya kalkmasın. Yaşadığımız durum yönetme becerisini kaybetmiş bir iktidarın eseridir.
Daha önce Saray’da çok kaldığı için kendini Türkiye’nin Sanayi ve Ticaret Bakanı olarak değil de propaganda görevlisi olarak gören, bakanlığından önce kendisine ulufe olarak verilen büyükelçilik unvanını Katar’dan aldığını sananlara şu sorularımıza da kısa cevaplar vermesini istiyoruz.
• Enerji Bakanlığının alanında olan bir konuda hangi bilgilere dayanarak konuşuyorsunuz?
• 20 yıllık AKP iktidarında ne kadarlık doğalgaz depolama yeri yaptınız? Depoladığınız doğalgazla Türkiye’nin kaç günlük ihtiyacını karşılayabilirsiniz?
• Saros FSRU Limanı ile ilgili her biri kendi alanında uzman bilim adamlarınca hazırlanan bilirkişi raporlarını okudunuz mu?
• Her şeyin çözümü FSRU ise İzmir ve Hayat illerimizde bu limanlardan zaten mevcut. Neden bunlar çözüm olmadı?
• Alanınız olmayan konularda bu kadar konuşuyorsanız; lütfen CHP’nin baştan beri karşı çıktığı İstanbul Havaalanı ve Kuzey Marmara otoyolunu nasıl yaptığınızı, yandaşlarınıza para kazandırdığınızı ve CHP’nin itirazına rağmen yapılan bu yerlerin İstanbul’a kar yağışı olan bu günlerde ne kadar işe yaradığını anlatır mısınız?
• Bizim için vatan olan, doğduğumuz ve büyüdüğümüz yerler olan Saros Körfezi sizin için Katar’ın gazını satmaktan, TÜGVA için yer kapatmaktan başka bir anlam taşıyor mu?
Sonuç olarak; atanmış da olsa Bakan unvanlı taşıyan birinin, yalan demeye dilimiz varmıyor ama bir dakikaya bir sürü yanlışı, çarpıtmayı yaparak beceriksizliği, hesapsızlığı üstelik alanı olmayan bir konuda açıklama yapmasını kınıyorum. Biz ülkemizi, ülkemizin doğasını, çıkarlarını savunmaya onurla devam edeceğiz. Saros’a saplanmak istenen zehirli Katar hançerini elinde taşıyanlara karşı da sonuna kadar mücadele edeceğiz.” Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Saros Körfezi sizin için Katar’ın gazını satmaktan, TÜGVA için yer kapatmaktan başka bir anlam taşıyor mu?

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin