featured

Şallı’dan Özbaskıcı’nın Sürgün Edilmesine Sert Tepki

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Roman Sivil toplum Gönüllüsü Turan Şallı, Samsun BŞB’de Destek Hizmetleri Şube Müdürü iken, resen emekliye sevk edilen, açtığı dava sonucu mahkeme tarafından tekrar görevine iade edilen Metin Özbaskıcı’nın 130 km uzaklıktaki Vezirköprü ilçesine sürülmesine büyük tepki gösterdi.
Şallı yaptığı yazılı açıklamasında şunları kaydetti:“Kimimiz çadırlarda, kimimiz teneke mekânlarda büyüdük. Çoğumuz eğitimin dışında kaldık. Zor mücadeleyi göğüsleyerek devletin kurumları arasında Roman kimliği ile değil, mesleğine saygı duyan, dürüst, çalışkan,  liyakatli çalışmalar ile ön plana çıktık.  Görev yaptığımız alanlarda kimseden ‘Roman’ olmanın ayrılacağını istemedik, başarılarımız ile kamu kurumlarında var olmaya çalışıyoruz.
Kamu kurumlarında bir avuç Roman kökenli çalışanlar olarak çoğumuz Roman mücadelesinde örnek rol model olarak gösterilmekteyiz.
Bu rol modellerimizden biri olan Samsun Büyükşehir Belediyesi’nde Destek Hizmetleri Şube Müdürü iken, resen emekliye sevk edilen, Metin Özbaskıcı isteği dışında gerçekleştirilen resen emekliliği yargıya taşımış, yargı Özbaskıcı’nın göreve iadesi yönünde karar vermişti.  ‘Sen misin dava açan’ misali içinde Canikli ilçesinde ikamet eden Metin Özbaskıcı 130 km uzaklıkta Vezirköprü ilçesine sürüldü. Bu anlayış yıldırma, sindirme, öç alma anlayışıdır. Bu uygulama insafsızlık, var olan bir hakkın ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlerdir.
Başarılı çalışmaları nedeniyle 4 kez kademe terfi ödülü ve performans ödülü alan birinin liyakatli çalışmaları bulunurken,  siyasi erklerin bu tür üretken çalışanlarını korumaması, sürgün edilmesi çağ dışı anlayışın bir ürünüdür. Bu ülkede insanların hakkını araması öç alma anlayışına dönmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti’nde Roman yoksulluğu içinde büyüyen,  devlette liyakatli çalışmalar içinde bulunanların yeri sürgün olmamalıdır.
Samsun Büyük Şehir Belediye’nde görev sorumluğu içinde hiçbir usulsüzlüğe bulaşmamış, kimsenin malına çökmemiş, haksız, hukuksuz olarak makamına çökülmüştür. Metin Özbaskıcı’nın sürgün edilmesinden duyduğumuz rahatsızlığı Roman toplumu olarak hoş karşılamadığımızı bildirir,  Kendisine yapılan haksızlıktan ötürü Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’i şiddetle kınıyoruz!”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Şallı’dan Özbaskıcı’nın Sürgün Edilmesine Sert Tepki

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin