featured

“Otizm İle Yaşamak” Semineri

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otizmli yazar ve otizm uzmanı Birsen Başar Edirne’deki otizmli çocuğu olan ailelere ve eğitimcilere, 11 Mart 2021 tarihinde otizmi anlatan bir seminer verdi. Özel Edirne Yağmur Çocuklar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ve Edirne Otizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen seminer zoom üzerinden yapıldı.
Birsen Başar, seminere kendisini tanıtarak başladı. Otizm hakkında bilgiler veren Başar, otizmi içeriden yaşayan birisi olarak neler hissettiğini, nelerden hoşlandığını ve nelerden hoşlanmadığını, otizmli bireylerin nelere nasıl tepkiler verdiğini kendi yaşamından örneklendirmeler yaparak anlattı.


Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Başar, sadece otizmi yaşamadığını, otizmi yaşarken aynı zamanda otizm ile ilgili farkındalık yaratmak istediğini, otizmli bireylere yaşam koçluğu yaptığını, otizmli çocuğu olan ailelere otizmli bir bireyin davranışlarını, hissettiklerini anlatmayı amaçladığını dile getirdi.
Bir katılımcının ‘Toplumda kendinizi farklı görüyor musunuz, insanların size farklı bakması sizi nasıl hissettiriyor?’ sorusuna Başar; ‘Kendimi farklı hissediyorum, zaten toplum bana farklı olduğumu hissettiriyor, bunu ben de biliyorum. Fakat, mesela bir işte çalışırken işverenin otizmli çalışanım diye bana diğer çalışanlarından farklı davranması beni sinirlendiriyor, yoruyor. Ben farklıyım diye bana tuhaf davranmaları onların sorunları aslında.” diyerek yanıt verdi.


Başar; “Otizm biter mi? diye soruyorlar bana. Bence otizm varsa bitmez. Toplumda toplumun kurallarına göre yaşamayı öğrenirsiniz ama bir insanda otizm varsa o bitmez. Eğer bitmişse zaten baştan tanı yanlış konulmuştur, o kişi zaten otizmli değildir.” dedi.
Otizmin belirtileri hakkında bilgiler veren Başar; “Otizmi tanımak anlamak kolay, zor olan normal gelişen insanları anlamak. İnsanlar otizmli bir insanın özelliklerini, otizmin belirtilerini kolayca öğrenebiliyorlar, o zaman otizmli bir insana onun özelliklerine göre davranmalılar. Mesela otizmli olan bir kişi ile konuşurken uzun cümleler yerine kısa ve öz konuşun, uzun cümleler ile konuşma yapmak istiyorsanız başka insanlarla konuşun, çünkü bizlerin beyinleri dolu, uzun cümlelerle daha da doluyor ve anlamsız geliyor konuşmalar. Otizmlilerin tekrarlayan davranışları ve takıntıları vardır, eğer bu onları rahatlatıyorsa ve zararlı değilse siz de müdahale etmeyin. Eğer zararlı değilse ve müdahale ederseniz o takıntı gider yerine başka bir takıntı veya tekrarlayan davranış gelir.” sözlerine yer verdi.


Seminerin devamında ailelerin sorularını yanıtlayan Birsen Başar’ın vermiş olduğu bu seminer, otizmle ilgili bir kez daha farkındalık yaratmış oldu. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Otizm İle Yaşamak” Semineri

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin