featured

“Neden Yandaş Vakıflarınızı TÜGVA’yı, TÜRGEV’i Saros’a Getirdiniz”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti, Saros Körfezi’nin korunması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulması önergesini, AKP ve MHP oylarıyla reddetti.  Önergenin reddedilmesi üzerine TBMM’de söz alan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Saros Körfezi’yle ilgili bir Meclis araştırmasına ihtiyaç olduğunu belirterek, “Dünyanın kendi kendini temizleyen ender körfezlerinden biri; bu nedenle, İYİ Partinin vermiş olduğu araştırma önergesini ve araştırma komisyonu kurulmasını destekliyoruz” dedi.

İYİ Parti, Saros Körfezi’nin korunması için TBMM’de önerge verildi. Verilen önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesi üzerine mecliste konuşma yapan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Yayla’dan başlayalım, çok güzel bir sahil var. Yirmi senedir iktidarsınız, hazırladığınız projenin eksik olduğunu kabul ediyorsunuz, projesi belli 9 tane dalgakıranı yapamıyorsunuz. Yayla sahili berbat bir vaziyette. Bunları yapamayan iktidar neler yapabilir? Mecidiye’de taş ocakları var, yenisini açmayacağız.’ diyorsunuz ama sürekli kapasite artırıyorsunuz. Rahmetli Erdin Bircan Vekilimiz Mecidiye’de taş ocaklarını anlata anlata ömrü vefa etmedi, onu da buradan saygıyla anıyorum.  Gökçetepe sahilini ‘TÜRGEV’ isimli vakfa verdiniz. Oraya bütün bakanlarınız geliyor, bütün milletvekilleriniz geliyor; özel yol yaptınız, halk oradan denize gidemiyor. Vakıf’ı ‘TÜGVA’ diye bir vakfa verdiniz -yine yandaş vakıf- soruyoruz soru önergemize cevap vermiyorsunuz, sözlü olarak söylüyorsunuz. ‘Evet, 7+13 yirmi yıllığına verdik.’ Şimdi Danişment sahilinde 48 dekarlık bir alanda yine buna benzer bir vakfın olmasın diye gerçekten mücadele ediyoruz.  En güzel yerlerinden biri olan Sazlıdere sahiline de bilim karşı çıktı. Bakın, 14 bilim adamının karşıt raporu var. 7 kilometre ileride fay hattı var. Halk bir araya geldi, Saros Gönüllüleri’ni oluşturdu. Saros Gönüllüleri’nin arkasında halkla birlikte eylemler yaptık ama siz dinlemediniz, 10 bin ağacı kestiniz. Ne oldu? Katar’ın gazını satmak için orada çevre katliamını yaptınız.  Gerçekten Saros’da bir araştırmaya ihtiyaç var. Ne yapmak istiyorsunuz, neden siz yeşile karşısınız? Doların yeşiline hiç karşı değilsiniz ama doğanın yeşiline gerçekten karşısınız bunu anlamak mümkün değil. İnsanlar istemiyor, insanlar özgürce denize girmek istiyor; para vermesin, verirse de oradaki kamu kuruluşu var, ESTAB diye bir kuruluş var. Edirne’deki sahilleri koruyan bir birlik var, bu birlik oradaki tahribatları önleyebilir -kamu kuruluşu niteliğinde- herkes var, onu destekleyelim; hep birlikte sahillerimize çözüm üretelim. Yayla’daki sahile bu 9 tane dalgakıranı yapmıyorsunuz, kıyı erozyonu oluşuyor. Yirmi sene önce insanlar yaklaşık 20 metre, 30 metre kumdan giriyorlardı. Belli işte yapılan bu liman yanlış yere yapılmış, ondan dolayı kıyı erozyonu olmuş. ‘Niye bu yapıldı?’ diye araştıralım, gelin, hep beraber Saroz’a gidelim. Neden siz buralarda bir şey arıyorsunuz, neden yandaş vakıflarınızı TÜGVA’yı, TÜRGEV’i buraya getirdiniz, amacınız ne? Herkes karşı çıkmasına rağmen, halk karşı çıkmasına rağmen, bilim, hukuk karşı çıkmasına rağmen bunları yapıyorsunuz.” şeklinde konuştu.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Neden Yandaş Vakıflarınızı TÜGVA’yı, TÜRGEV’i Saros’a Getirdiniz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin