featured

“Millet Bahçesi İçin Harcanacak Kaynak Afet Bölgelerine Aktarılsın”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Söğütlük Doğal Kalsın Platformu, Edirne’deki Millet Bahçesi projesi dahil Meriç yatağında uygulanan tüm projelerin iptal edilmesini ve söz konusu projelere harcanacak kaynakların afet bölgesindeki eksiklikler için kullanılmasını talep etti.

Platform adına Ziya Gökerküçük basın açıklamasını okudu. “Buralara harcanan paralar kentlinin, yurttaşın parasıdır.” diyen Gökerküçük açıklamasının devamında  şu ifadelere yer verildi:
“Karaağaç bölgesine gidenler görmüşlerdir. Daha önce yapılan ve Meriç’i kanala dönüştüren fore kazık ve taş yığma işlemlerinde revizyona gidilmiş. Yüksek olan fore kazıklar ile Meriç kıyısına beton yol yapılarak düzenlenen barbeküler kaldırılmış. Hep aynı hatalar, hep üstten verilen kararlar. Söylemiştik demek istemiyoruz. Kentlinin, kent ve çevre duyarlılığı olan örgütlerin görüşlerini almadan yapılanların birçoğu bir süre sonra atıl durumda kalıyor. Buralara harcanan paralar kentlinin, yurttaşın parasıdır.

Meriç Nehri kanal oluyor dedik. Fore kazıklar ile nehrin suyu taşkın sahasına geçemeyecek dedik. Ülkemizin biricik taşkın ormanına aşağıdan su geçemez ise ve üstten de mil gelemezse Söğütlük Ormanı kuruyacak dedik. Söğütlük ile Meriç’i birbirinden ayırıyorsunuz dedik. Meriç yatağında elektrik üretimi, beton tesisi yapılmamalı dedik. Dedik de dedik. Dediklerimiz bilim insanlarının görüşleri idi. Dediklerimiz; hukukçuların dedikleri idi. Dediklerimiz; bu alanda ömrünü geçirmiş kent sakinlerinin sözleri idi. Dediklerimiz; anıları olan kentlilerin dedikleri idi. Dediklerimiz; duyarlı kentlilerin sesi idi. Yetkililer duymadı. Yapmak da, yıkmak da, taşımak da hep maliyeti olan işler. İyi düşünülüp ortak kararlar verilse ve geleceğe dair olasılıklar değerlendirilirse boşa harcamalar olmaz. Boşa yapılan, sonradan iptal edilen tüm işler bizlerin vergilerinin harcanmasıdır.

Doğal afet sonucunda yaşanan deprem nedeniyle hepimizin yarış yaptığı yardımlaşma örnekleri yaşıyoruz. Yardım toplarken herkese açık olan resmi makamlar harcama planlarında neden herkese kapalıdır? Kente yapılacak her yatırım neden kentli ile paylaşılmaz? Gereksiz harcamalara verilen paralarla kaç tane depremzedeye yardım yapılacaktı hepimiz hesaplayabiliriz. Önerimiz; Millet Bahçesi dâhil Meriç yatağındaki tüm projeler iptal edilip buraya harcanacak kaynak, afet bölgesindeki eksikleri gidermeye aktarılsın.

Kenti yöneten atanmış bürokratların ve onları yönlendiren, etkileyen siyasi yapıların artık bu yönetim anlayışını terk etmesi gerekmektedir. Meriç Nehrini kanala dönüştüren çalışmalar yanlıştır. Meriç Nehrini sanayi alanına dönüştüren beton ve elektrik üretim tesisleri yanlıştır. Söğütlük Millet Bahçesi yer olarak yanlıştır. Bu güzel ve doğal alanda telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacaklardır. Yapılması gereken Meriç kıyılarını akla, bilime, yasalara uygun bir şekilde doğal bırakıp temizlik ve bakımını yapmak, tüm canlıların hizmetine sunmaktır. Yaşadıklarımız anlamlı derstir, anlayana. Biz kentliler bu tür harcamaların hesabını sormalıyız, sorabilmeliyiz, bu hepimizin yurttaşlık görevidir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Millet Bahçesi İçin Harcanacak Kaynak Afet Bölgelerine Aktarılsın”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin