featured

Kent Ormanı Millet Bahçesi Olacak

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kent Ormanı’na Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Millet Bahçesi yapılacağını, projenin de Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’nda onaylandığını söyledi.

Edirne Belediyesi tarafından yaklaşık 5 yıldan bu yana işletilen İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire yeri, Meriç Rekreasyon projesi kapsamında Millet Bahçesi olacak.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, konu ile ilgili yaptığı basın toplantısında Orman Genel Müdürlüğü tarafından sözleşmelerinin fesih edildiğini ve belediye olarak kent ormanından tamamen çekildiklerini açıkladı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, beş yıldan bu yana işletmesini yaptıkları Kent Ormanı’ndan yaklaşık iki ay önce çekildiklerini söyleyerek, kira sözleşmelerinin de Orman Genel Müdürlüğü tarafından fesih edildiğini söyledi. Bu konuda devletle ters düşmemek için itiraz etmediklerini söyleyen Başkan Gürkan, “Mülkiyeti bizim olmadığı için diyecek bir şeyimiz yok” dedi.

Gürkan, “Kent ormanında halkımıza 5 yıla yakın hizmet verdik. Çevre Şehircilik Bakanı Edirne’ye geldiğinde o bölgede bir önceki Vali Ekrem Canalp’in yaptığı Meriç rekreasyon projesi vardı. Biz burasını millet bahçesi yapalım dedi. Peki dedik, bizim kültürümüzde devletle ters düşmek kavga etmek yoktur. Bakan öyle dedikten sonra peki dedik. Geçtiğimiz günlerde rekreasyon projesinin içinde söğütlük kent ormanı da var. Bizim boşaltmamızı istediler. Orman Genel Müdürlüğü bizim kira sözleşmemizi fesih etti. Biz de itiraz etmedik, devletle kavga etmem. Orasını boşalttık. Yaklaşık 2 aydır boş. Edirne Belediyesi olarak tamamen oradan çekilmiş olduk. Yapılan proje geçtiğimiz günlerde Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan geçmiş ama projeyle ilgili bir takım sıkıntılar var, onları sonra açıklayacağız. Proje sanki kağıt üzerinde hazırlanmış gibi. Şehrin günlük yaşamıyla örtüşmeyen kısımları var. Kuruldaki görevli arkadaşımız ona şerh koymuş, itiraz etmiş, şimdi onların düzeltilmesi için kurulla tekrar görüşeceğiz.

Millet bahçesi yapıyor Çevre Şehircilik Bakanlığı. Mülkiyet de bizim olmadığı için diyecek bir şeyimiz yok.

Bir şehirde proje yapılacaksa mutlaka belediyeye gelmesi gerekir, inceler, uygun gördükten sonra da eğer sit alanıyla kültür varlıkları koruma kuruluna belediye onayıyla gönderilir. Ama bakanlık direkt kurula göndermiş. Kurul da ilk toplantıda projeyi onaylamış. Usul anlamında da bir eksiklik hata var. Bakıyoruz, inceleyeceğiz” şeklinde konuştu.Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kent Ormanı Millet Bahçesi Olacak

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin