‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ Mitingine Çağrı

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kadınlar, İstanbul Maltepe’de 19 Haziran’da yapılacak olan “İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz” mitingine çağrıda bulundu.

İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz” Mitingi imzacıları tarafından yapılan açıklamada;

“15 Mayıs’ta Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun çağrısıyla yapılan toplantıda farklı kurumlardan ya da bağımsız olarak katılan 168 kişinin ortak kararıyla 19 Haziran’da İstanbul Sözleşmesi için ortak bir miting gerçekleştirme kararı alındı. Toplantıya katılanlar arasından gönüllü olanlarla bir hazırlık grubu kuruldu. Bu hazırlık grubu pek çok toplantı yaptı, miting hazırlıklarını yürütmeye çalıştı. Hazırlık grubundaki herkesin ortak iradesiyle; yapılan uzun tartışmalar ve değerlendirmelerle, başvuru sürecinde yaşanan sorunları çözmek için yapılan girişimlerle 19 Haziran Cumartesi günü saat 13:00’de İstanbul Maltepe’de gerçekleştireceğimiz mitingimizde tüm renklerimizi, farklılıklarımızı, ortaklıklarımızı en iyi biçimde yansıtabilmek için çeşitli ilke kararları aldık.

Tüm miting katılımcılarını, hepimizin ortak iradesini yansıtan bu ilke kararları konusunda hassas davranmaya ve mitingimizi en sağlıklı, en güzel şekilde yapabilmemiz ve sesimizi hep birlikte güçlü bir biçimde duyurabilmemiz için özen göstermeye davet ediyoruz.

19 Haziran Cumartesi günü sesimiz tüm ülkede yankılasın!

Kadın VAZGEÇMİYORUZ!

İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz!

İstanbul Sözleşmesi’nin eşitlik idealinden vazgeçmiyoruz!

Şiddetten uzak, eşit ve özgür yaşamaya dair talebimizden vazgeçmiyoruz!

Toplumsal cinsiyet eşitliğini hayatın her alanında hayata geçirme çabamızdan ve eşitliğin tesisi için uygulanması gereken politikaları talep etmekten vazgeçmiyoruz! Hayatlarımızdan, eşitlikten ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz!

KABUL ETMİYORUZ!

Ardında geniş bir toplumsal mutabakat olan İstanbul Sözleşmesi’nden tek bir kişinin kararı ile hukuksuzca çıkılmasını kabul etmiyoruz! Erkek şiddetinin ve çocuk istismarının önlenmesini; kadınların, çocukların ve LGBTİ+’ların şiddete karşı korunmasını; şiddet faillerinin yargılanmasını ve cinsiyet eşitliğine dayalı politikalar geliştirilmesini devletin anayasal bir yükümlülüğü olarak görüyor ve bu yükümlülükten geri çekilmesini kabul etmiyoruz! Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin “vicdanlara” bırakılmasını ve bir kadın cinayetini daha kabul etmiyoruz! 6284 sayılı kanunun tam olarak uygulanmamasını, TCK 103. maddesinde değişiklik yapılmaya çalışılarak çocuk istismarı faillerine yönelik af çıkarma girişimlerini ve kadınların yoksulluk nafakası haklarının sınırlandırılmaya çalışılmasını kabul etmiyoruz! İçinde şiddet yaşanan ailenin kutsallığını kabul etmiyoruz! LGBTİ+ların nefret söylemlerine maruz bırakılmalarını ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili olumsuz kamuoyu oluşturmak için propaganda malzemesi yapılmalarını kabul etmiyoruz!

HAYKIRMAYA DEVAM EDİYORUZ!

Ülkenin dört bir yanından yola çıkarak 19 Haziran’da İstanbul’da bir araya geliyor ve haykırmaya devam ediyoruz! İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz! Uzun yıllar verdiğimiz mücadele sonucu kazandığımız haklarımıza hep beraber sahip çıkacağımızı haykırmaya devam ediyoruz! Haklarımıza ve hayatlarımıza yönelik saldırılara karşı birlikte ve çok güçlü olduğumuzu biliyor ve haykırmaya devam ediyoruz:19 Haziran’da saat 13.00’da Maltepe, İstanbul’dayız!

Susmuyoruz! Korkmuyoruz! İtaat etmiyoruz! İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz!”

120’yi aşkın kadın ve LGBTİ örgütü, emek ve meslek örgütlerinden, siyasi partilerden, inisiyatif ve platformlardan kadınlar olarak ortak düzenlediğimiz bu mitinge –örgütlü ya da örgütsüz- bütün kadınları ve LGBTİ+ları bekliyoruz. Sen yoksan bir eksiğiz.”denildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘İstanbul Sözleşmesi’nden Vazgeçmiyoruz’ Mitingine Çağrı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin