featured

“Herkes Gergin İpin Uçlarını Bıraksın”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saadet Partisi’nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya partisinin il binasında basına gündeme dair açıklamalarda bulunarak,  “Herkes gergin ipin uçlarını bıraksın” dedi
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, partisinin il binasında basın toplantısı düzenledi. İl Başkanı Av. Sinan Tekin “Saadet Partisi İl Genel Merkezi tarafından düzenlenen eğitim programları çerçevesinde Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Edirne’mize geldiler. Merkez ilçe yönetim kurulu mahalle ve köy kurulunun eğitim programı olacak. Gün boyu da Edirne’mizde esnaf ziyareti, Sarayiçi ve şehitlik ziyaretiyle devam edecek” dedi.
Kaya, şehit polis Serhan Alışkan’a Allah’tan rahmet ailesine başsağlığı, doğal afetten zarar gören esnafa ve çiftçiye de geçmiş olsun dileklerini ileterek sözlerine başladı. Tarihi Kırkpınar için de “660 yıldır süren, her yıl sadece Edirne’de değil Türkiye’nin dünyanın dört bir tarafında ilgiyle takip edilen Kırkpınar marka mahiyetinde Edirne’den tüm dünyaya sunduğumuz önemli bir değerimiz” dedi.
“GÜNDEMİN MERKEZİNDE EKONOMİ VAR”
“Gündemin merkezinde ekonomi var” diyen Kaya şunları kaydetti:
“Türkiye’nin gündemi çok açık. Gündeminin merkezinde ekonomi var. İnsanlar özellikle salgın sürecinin yüklemiş olduğu yüklerle birlikte doğrudan aslında ekonomideki olumsuzlukları hayatlarının her aşamasında hissetmeye başladı. Ekonomi şu anda Türkiye’nin gündeminin merkezinde biz de burada geçim ittifakı adı altında çalışmalar yapıyoruz, insanlarımızın problemlerine çözüm önerilerimizi ortaya koymaya, onların dertlerini bütün kamuoyuna aksatmaya çalışıyoruz. Ekonominin zaten daralması ile beraber yaşanan problemler artık işin içinden çıkılmaz bir noktaya geldi.

Enflasyon oranları açıklandı. Enflasyon oranları yüzde 17.53 iken üretici fiyat endeksi yüzde 42.89 olarak ilan edildi. Arada 3 kat fark var neredeyse. Bir tarafta üretici fiyat endeksinde yüzde 42,43. Buna rağmen Türkiye’nin ekonomisinin büyüdüğünü iddia eden, bu iddia neticesinde de gelirin adil şekilde taban yayılması için gayret ettiğini iddia eden bir iktidar var. Böyle bir şeyin arazide olmadığını net olarak görüyoruz. 2 ayda bir Türkiye İstatistik Kurumu’nun Başkan yardımcıları değişiyor, iki ayda bir başkanı değişiyor. Sürekli değişiklikler yaşanıyor, sürekli enflasyon paketine giren kalanlar arasından farklılıklar ortaya çıkıyor. Ve sürekli sanki iktidarın talep ettiği sonuca ulaşmak için özel gayret göstermesi beklenen  bürokratlarla Türkiye kurumlarını donatmaya çalışıyor. Bu algı oyunlarından başka bir şey değil.
Bizim geçim ittifakı çalışmalarımız çerçevesinde sizlerde takip ediyorsunuz, doğrudan insanlara dokunmak, doğrudan onların problemlerini belirtmek, doğrudan onların söylemlerini tüm Türkiye mal etmek adına çalışmalar yapıyoruz. Toplumun bütün sıkıntı yaşayan kesimlerinin sorunlarını dile getirmek adına özel bir çaba içindeyiz. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da problemleri devam ediyor.
“SOYLU ÜZERİNDEN FARKLI MÜCADELE”
Sayın Cumhurbaşkanı dün Diyarbakır’da açılışlar yapmak üzere oradaydı. Fakat görünen o ki son zamanlarda Cumhur İttifakı içerisinde çeşitli farklı anlayışlar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu, üzerinden yapılan tartışmalar, MHP’nin özellikle Sayın Soylu’ya verdiği destek sanki Cumhur İttifakı içerisinde Sayın Soylu üzerinden farklı mücadele yaşandığının ipuçlarını bize veriyor. Görünen o ki Sayın Soylu Cumhur İttifakı’nın kırmızı çizgisi haline dönüşmüş durumda ve yine her ne kadar siyasi kimliği Ak Parti olsa da Sayın Soylu MHP’nin bir bakanı gibi kabinedeki görevini yerine getirmeye çalışıyor. Bütün bunlar siyasetin Türkiye’de daha çok ısınacağını her geçen gün farklı noktalarda sorun çıkma ihtimalini gözlerden ırak etmiyor.”
“BAZI ENDİŞELERİMİZ VAR “

Dış politikada yaşanan gelişmelere de değinen Kaya; “Türkiye ABD ile olan ilişkisini düzeltmek adına Afganistan’da Amerika’nın yapmış olduğu Kabil Havaalanı’nı koruma görevini kabul etmek üzere. Bunun için bizim bazı endişelerimiz var. Bu endişelerimizi dile getirmeye gayret ediyoruz. Afganistan Havaalanı güvenliği ilk bakıldığında Türk Askeri’nin orada olması, orada görev yapıyor olması bizim arzu ettiğimiz bir şey gibi algılanabilir ama İngilizlerin tutunamadığı, Rusların Sovyetler Birliği’nin tarih sahnesinden silinmesine sebep olduğu, Amerika’nın da 2002’de girip 2 trilyon dolardan fazla para 2 bin 500’den fazla askerini kaybetti coğrafyada Türkiye’nin orada ikamet ediyor olması, Türkiye’nin bölgedeki algısını olumsuz yönde etkileyecek bir gelişme. Türkiye orada bulunabilir ama Afganistan konusunda Türkiye hangi siyasi amacı, hangi siyasi sonucu elde etmek istiyor?
“HERKES GERGİN İPİN UÇLARINI BIRAKSIN”
Farklı siyasi tercihlerimiz olabilir ama ülke meselelerimizi ortak bir zeminde konuşamama, ve siyaseti kullandığı dil, kin ve nefret maalesef ülkemizde iç barışımızı tehdit edecek noktaya doğru hızla geliyor. O yüzden herkes bir kere şu gergin olan ipin uçlarını bıraksın. Öncelikle şu insanların birbirleri ile farklı tercihlerine rağmen konuşabilecekleri bir zemini oluşturma gayreti içine girsin. Bizim aşılmayacak sorunumuz yok. Her problemi aşabiliriz.”
“ARZU ETMEDİĞİMİZ BİR SİSTEM”
Başkanlık sistemi ile ilgili de Kaya, “Biz temelde başkanlık sistemine karşı olmayan bir hareketiz. Biz Türkiye’nin başkanlık sistemi ile buluşması gerektiğini talep eden  hareketin mensuplarıyız. Ancak başkanlık sistemi mevcut Türkiye’de uygulanan Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin kesinlikle arzu etmediğimiz bir sistem olduğunu ifade edebilirim” diye konuştu.
“AK PARTİ’NİN ELİ RAHAT DEĞİL”
Kaya ayrıca, “AK Parti’nin HDP dahil bütün seçenekleri şu anda seçimleri bir kere daha kazanabilmek adına bütün seçenekleri masada değerlendirdiğine dair bilgiler var. Bu herkesle bundan sonra ittifak arayışına gireceğinin işareti sayılabilir. Hem Cumhurbaşkanının çözüm sürecine ilişkin açıklamaları da yeni bir sürecin başlama ihtimalinin AK Parti içinde değerlendirildiğini gösteriyor. Ama toplum nezdinde bundan sonra AK Parti’nin eski dönemlerde olduğu gibi elinin çok da rahat olmadığını söyleyebiliriz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Herkes Gergin İpin Uçlarını Bıraksın”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin