featured

Ezcaneler Çocuk Şurubu Sorunu Yaşıyor!

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, ilaç sıkıntısı ile ilgili açıklama yaparak; “Eczanelerde ilaç sıkıntısı yaşandığını ve özellikle çocuklar için ateş düşürücü şurupların eczanelerde bulunamadığını söyledi.
Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, Sağlık Bakanlığı’nın ilaç üreticileriyle görüşerek bir an önce çözüm bulunması gerektiğini söyleyerek; “Reçetesinde çocuk şurubu yazan hastalarda hekimle iletişime geçmemiz gerekiyor. Hekim ‘elinizde ne var, hangi şuruplar var’ diye soruyor. Biz elimizde olanları söyleyip hekimlerin onların içinden tercih etmesini sağlamaya çalışıyoruz” dedi.
“Son dönemde özellikle belli başlı ilaç gruplarında ciddi sıkıntılar yaşanmakta. Tedarik zincirinin bozulmasıyla beraber özellikle çocuk şuruplarında, ağrı kesici ateş düşürücü şuruplarda bazı kan ürünlerinde bölgemizde ve ülkemizde ciddi sıkıntılar yaşamaktayız.” diyen Kılıçcıgil şunları kayetti: ” Acillerde özellikle tercih edilen evde çocuklar için kullandığımız ağırı kesici ateş düşürücü şuruplar, eczanelerde bulunmuyor. Bununla ilgili defalarca sesimizi duyurmak için yetkililerle görüştük ama maalesef hala bir çözüm geliştirilemedi. Çocuk şuruplarında eczanelerde ciddi stok krizleri yaşıyoruz. Ecza depolarında da bu ürünler bulunmuyor. En son Sağlık Bakanlığı ile görüştüğümüzde ivedilikle bir çözüm geliştirileceği söylendi ama o günden bugüne hiçbir şey değişmedi. Hızla bir çözüm talep ediyoruz.Temel tespit ülkenin içinde bulunduğu bugünkü ekonomik senaryo ile benzer bir durum söz konusu. Özellikle cam şişede olan ürünlerde ciddi bir sıkıntı yaşandığını gözlemliyoruz. Şişeyi üreten firma, döviz fiyatlarındaki artıştan dolayı ciddi maliyet sıkıntısı yaşanıyor ilaç firmaları tarafından. Hızlı bir çözüm elde edilmesi gerekiyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle ilaç üreticilerinin bir masada oturup hızlı bir şekilde çözüm geliştirmesini talep ediyoruz.Reçetesinde çocuk şurubu yazan hastalarda hekimle iletişime geçmemiz gerekiyor. Hekim ‘elinizde ne var, hangi şuruplar var’ diye soruyor. Biz elimizde olanları söyleyip hekimlerin onların içinden tercih etmesini sağlamaya çalışıyoruz. İnanın şu anda eczacı odalarının aralarında mesajlaşma gruplarında sürekli şu ilaç var mı bu ilaç var mı gibi mesajlar dolaşıyor. Eczanelerin kapalı olduğu nöbetçi eczanelerin aktif olduğu dönemlerde de bu ilaç yoklukları daha da belimizi büküyor. Hekimle iletişime geçmek ciddi zaman alıyor ve bu da her bir hasta ile olan süreyi uzatıyor. Bunun için eczanelerde ekstradan kuyruklar görmeye başlıyoruz. Şu anda Edirne özelinde ve diğer bölgelerdeki tüm meslektaşlarımız benzer sıkıntılar yaşıyor” Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ezcaneler Çocuk Şurubu Sorunu Yaşıyor!

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin