featured

Demokratik CHP’lilerden Kurultay ve Kongrelerin Ertelenmesine Tepki

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Edirne’de ‘Demokrat Cumhuriyet Halk Partililer’ adını verdikleri bir grup CHP’li, olağan erken seçim gerekçesiyle kurultay ve kongrelerin bir yıl ertelenmesine itiraz ederek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na imzalı dilekçe gönderdi.

Edirne’de ‘Demokrat Cumhuriyet Halk Partililer’ grubu, Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelerek, kurultay ve kongre sürecinin başlatılmasını istedi. Demokrat CHP’liler adına açıklama yapan Nurhan Işıkseren, kurultayın iptalinin kabul edilemez olduğunu söyleyerek, kararın iptal edilmesini ve kongrelerin başlatılmasını istediklerini açıkladı.

İmzaları göndermeden önce basın açıklaması gerçekleştiren grup adına açıklamayı Yüksek Kimya Mühendisi Dr. Nurhan Işıkseren okudu.
Işıkseren, grup adına yaptığı açıklamada şunları kaydetti:”Türkiye’nin esenliği için bu partinin yarattığı siyasal, ekonomik, sosyal çöküşü durdurmak gerektiği gün gibi ortadadır. Erken seçime gitmek, yurttaşların tercihinin yenilenmesine yol vermek kaçınılmazlaşmıştır. ‘Millet İttifakı’nın lokomotifi, dünya görüşü, savunduğu değerler itibarıyla çağdaş Türkiye’nin teminatı Cumhuriyet Halk Partisi, ülkeyi katılımcı demokrasi, siyasi etik değerler temelinde yönetecektir. Ülkemizin bu temelde yönetilmesine kuvvetle ihtiyaç vardır. Ve biliyoruz ki; Cumhuriyet Halk Partisi’nin ülkeye demokrasi getirme sözünün inandırıcı olması, yurttaşta karşılık bulması da, partimizin demokratik yönetildiğinin açık şekilde görülmesine bağlıdır. Dolayısıyla, Cumhuriyet Halk Partisi’nin demokratik refleksleri her hal ve şartta görünür olmalı, parti içi demokrasiyi örseleyen kararlardan uzak durulmalıdır. Olası bir erken seçim gerekçesiyle kurultayın 1 yıl ertelenmesini kabul edilemez buluyor ve itiraz ediyoruz. Partimizde örgütsel dinamikleri, kolektif siyaseti yok sayan bu kararın iptal edilmesini, kongrelerin başlatılmasını istiyoruz. Dahası var. Kongrelerde, mahalle delege seçimlerinden itibaren tüm kademelerde sadece ‘çarşaf liste’ uygulaması geçerli kılınmalıdır. Mahalle delege, ilçe/il ve parti meclisi seçimlerinde ‘anahtar liste’ ve benzerlerinin dolaşıma sokularak ‘çarşaf liste’ uygulaması amacından saptırılamaz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin ülkeyi demokratik yönetme iddiasını zayıflatan ‘anahtar liste’ girişimleri utanç vericidir, mutlaka önlenmelidir” denildi.
Önseçimin önemine de vurgu yapılan açıklamada, “Temsil görevi üstlenecek partililerin belirlenmesi üye iradesine bırakılmalı, sadece önseçim geçerli sayılmalıdır. Sayın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, sayın parti meclisi üyeleri, arka sayfada imzası bulunan partililerin dilekçesindeki hususlara geçerlilik kazandırılmasını kurultay sürecinin ivedilikle başlatılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz” ifadeleri kullanıldı. Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Demokratik CHP’lilerden Kurultay ve Kongrelerin Ertelenmesine Tepki

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin