featured

“Çiftçimizi Desteklemeliyiz”

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TÜİK, 2022 Aralık ayına ait ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE), Aralık 2022’de bir önceki aya göre yüzde 4,82, bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 151,03 artış gösterdi. Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz, “Çiftçimizi üretim aşamasında desteklemediğimiz sürece, gıda enflasyonunun düşmesi imkânsız görünmektedir.” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 Aralık ayına ait ilişkin Tarım ÜFE verilerini açıkladı. Buna göre, endekste aralıkta bir önceki aya göre yüzde 4,82, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 151,03 ve 12 aylık ortalamalara göre yüzde 132,18 artış gerçekleşti. Hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 7,81 ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 15,9 artış kayıtlara geçti.

Yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 309,17 ile turunçgiller, yüzde 191,66 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular olarak sıralandı. Bir önceki aya göre artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 9,58 ile canlı sığırlar (manda dahil), bunlardan elde edilen işlenmemiş süt, yüzde 8,25 ile tropikal ve subtropikal meyveler oldu.

Verilerin açıklanmasının ardından yazılı basın açıklaması yapan Ziraat Mühendisleri Odası Edirne İl Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz,  yazılı basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi; Çiftçimizi üretim aşamasında desteklemediğimiz sürece gıda enflasyonunun düşmesi imkânsız görünmektedir. Daha çalışan ve emekli maaş zamlarını almadan, gıda fiyatlarındaki artışlar Karşısında asgari ücret ve zamlar ermiştir. Asgari ücret açlık sınırının altında kalmıştır. Bu TUİK in açıkladığı rakamlardır. Görülüyor ki üretim aşamasında çiftçimizin kullandığı girdilerin fiyatları düşmediği müddetçe, et ve süt fiyatları ile diğer bitkisel üretim ürünlerinin düşmesi imkansızdır. Bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretim aşamasında tedarik zincirinde yaşanan fiyat artışları doğal olarak gıda üretimine yansımaktadır. Bu olayda sürekli Tarım ÜFE’nin yüksek çıkmasına neden olmaktadır.”Kaynak: Edirne Gerçek Gazetesi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
“Çiftçimizi Desteklemeliyiz”

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin