featured

500 Bin Büyükbaş Hayvan İthal Edilecek

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanlığı 10 Nisan’a kadar yapılacak başvurularla 500 bin baş besilik sığır ithalatına izin verileceğini duyurdu.
Bakanlığın açıklamasına göre Avrupa Birliği üyesi ülkeler hariç bakanlığın izin verdiği ülkelerden yapılacak 500 bin baş besilik sığır ithalatı için kontrol belgesi düzenlenecek. Açıklamaya göre bir işletme en fazla 8 bin baş ithalat için başvuru yapabilecek.
Kapasiteye göre ithalat izni verilecek
İşletme kapasitesine göre 100 ile 1000 baş arası kapasitesi olan işletmeler kapasitelerinin yüzde 40’ı kadar, 1001 baş ve üzeri işletmeler ise kapasitelerinin yüzde 30’u kadar hayvan ithalatı için başvuru yapabilecek.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:
“1- Avrupa Birliği üyesi ülkeleri hariç olmak üzere Bakanlığımızca canlı hayvan ithalatına izinli ülkelerden toplam 500.000 baş besilik erkek sığır ithalatı için kontrol belgeleri onaylanacaktır.
2- Müracaatlar Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne 10/04/2023 tarihine kadar yapılacaktır. Müracaat sırasında Ek’li dilekçe, İşletme Tescil Belgesi, Karantina Yeri ve İşletme Uygunluk Belgesi (Son 15 gün içinde düzenlenmiş olmalıdır) sunulacaktır. Bu tarihten sonraki müracaatlar değerlendirmeye alınmayacaktır. (Postadaki gecikmeler dahil).
3- Müracaatta bulunacakların, Bakanlık kayıt sisteminde (Türkvet) en az 1 (bir) yıllık işletme kaydı bulunmalıdır. Bir işletme için tek müracaat yapılabilir.
Bir işletme en fazla 8 bin hayvan ithal edebilecek
4- Müracaat edecek başvuru sahipleri, işletme kapasitelerine göre aşağıda belirtilen oranlara tekabül eden hayvan için başvuru yapabileceklerdir. (bir işletme için en fazla 8.000 (sekizbin) baş başvuru yapılabilir.)
5- Müracaat yapılan hayvan sayısı toplamı izin verilecek 500.000 baştan fazla olması halinde her bir müracaatçıdan aynı oranda azaltmaya gidilerek nihai liste Genel Müdürlüğün internet sitesinde yayınlanacaktır.
6- Kontrol belgesi başvuruları Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne 17/04/2023-15/06/2023 tarihleri arasında yapılmalıdır. Bu tarihten sonraki müracaatlar kabul edilmeyecektir ve verilen kontrol belgelerinde değişiklik yapılmayacaktır.”Haber Merkezi

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
500 Bin Büyükbaş Hayvan İthal Edilecek

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Edirne Gerçek Gazetesi - Edirne'nin Gerçek Sesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin